| alexandrafarcas28 a întrebat:

Sunt in clasa a 7-a si as vrea sa merg la bio-chimie. Imi poate spune cineva care este la acest profil cum e? E greu? Ai mult de invatat?

Răspuns Câştigător
| GoldandSilver a răspuns:

Acum "bio-chimie" se numeste stiinte ale naturii si este un profil real. Este un profil destul de greut dar inveti lucruri interesante, adica e mai bine decat la mate-info sa fac 4 ore de info/sapt cand scapi de ea intr-a 11-a la stiinte ale naturii. Ai destul de invatat. 4 ore de mate, 3 ore de fizica, uneori chiar si de chimie sau de bio( in mod normal ai 2ore/ sapt dar se va mai adauga un optional), 4-3 ore de romana.Trebuie, bineinteles sa inveti si la celelalte materii pentru cultura generala. Succes!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "profil de bio-chimie"!

Poate vrei să te referi la un liceu cu specializarea de "Ştinţe ale Naturii" :D

Este o specializare destul de acceptabilă :)
Oricum, aici este mai greu decât la Filologie sau Ştiinţe Sociale;)

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care dai teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi TOATE profilele & specializările + materiile la care vei da BAC în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

| vampyremisa a răspuns:

Stiintele naturii. Pai, profilul suna excelent, cel putin in ochii mei. Eu sunt pe acest profil. Nu este exagerat de greu, si la un moment dat nu ti se va parea greu deloc. Sigur, eu nu le am cu fizica si mate, dar ma descurc binisor daca invat. Canalizeaza-te pe materiile importante, nu invata prea mult la materii stupide decat daca ai profi nebuni care te asculta excesiv sau dai test. Invata sa faci probleme la mate, si desi poate ti se pare grea cea de ciclul inferior, ai sa razi cand ajungi in a 11a si vezi ce usor este. Matrice, determinanti, care sunt inmultiri, limite, care sunt legate de functii... la fizica, este materie de facultate deja din a 11a. Dar nu este imposibila. Inveti, treci, nu inveti, nu treci (sau ai norocul cu un prof care pricepe ca nu te intereseaza si te lasa in pace). La bio e super. 2 ore, cu posibilitate de extindere, chimie, e foarte frumoasa, mai ales cea organica, si daca o prinzi de la inceput este perfect. La bac la romana e ok, nu se da prea greu. La mate, cel putin la simulare, ne-a omorat. Succes!

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Da e greu si mult de invatat, pentru ca e ceva foarte complex, dar daca ai prins gustul chimiei si iti place n-o sa ti se mai para asa de greu, ca mult este claaar. Spor la invatat!