| deea1818 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a, la profil mate-info intensiv si vreau sa ma hotarasc cu privire la alegerea facultatii. O prima optiune ar fi >arhitectura- design interior. Cred ca ma descurc la desen, am invatat si individual cate ceva, doar ca eu am posibilitatea sa fac meditatii doar in clasa a XII a. Intrebarea este: am sansa ca, facand doar un an de pregatire, sa reusesc sa intru la fara taxa? Daca intru cu taxa cat ar insemna costul pe un an + materiatele folosite pe parcursul facutatii? Am nevoie de o parere pentru a sti daca e nevoie sa ma orientez spre alta facultate.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Vorbesc despre cele doua scoli de arhitectura romanesti recunoscute pe plan regional si continental, Bucuresti si Cluj, restul scolilor fiind masa neglijabila in sfera academica. Arhitectura este foarte grea. Sa nu crezi ca odata intrat acolo, chiar si pe loc bugetat, esti asigurat ca vei reusi sa termini vreodata facultatea. Daca nu ai stofa de arhitect iti vei uri zilele.

Nu stiu din ce oras esti si nu stiu daca te-ai gandit la cele doua centre de mai sus. In orice caz, pentru a-ti creste sansele la un loc bugetat ar trebui sa vezi daca ceva cadru didactic (de preferinta profesor sau conferentiar) de la facultatea aleasa face pregatire pentru admitere. Cauta suporturi de curs din primul an de la facultatea la care vrei sa mergi, parcurge-le si vezi daca iti place aceasta specializare. Cat despre costuri, cred ca peste tot taxele depasesc 1000 de euro/an. Iar daca mergi la o facultate din alt oras decat al tau, ai nevoie de inca 1000 de euro/an cat sa ai acoperis deasupra capului si sa nu mori de foame.