| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
Sunt la inceputul carierei mele iar sefa de la actualul loc de munca mi-a spus ca nu am vocatie pentru meseria pe care o practic.
Meserie pentru care m-am pregatit 3 ani de facultate si 2 de master.
Ce ma sfatuiti sa fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E greu sa lucrezi cu copiii. La inceput, te respecta pentru ca nu te cunosc, dar cand se obisnuiesc cu tine ti se urca in cap, daca nu iei masuri din timp. Intr-o astfel de imprejurare, pregatirea teoretica nu e suficienta. Numai experienta la catedra te va ajuta sa inveti sa tii sub control situatia.
Sfatul meu e sa duci pana la capat anul scolar, apoi te decizi daca te reprofilezi sau nu.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimbi locul de munca.

| mihai69 a răspuns:

Ca să fii un bun dascăl, nu e deloc suficient să știi doar să predai lecția la perfecție; dacă nu te impui în fața clasei încă din prima zi, i-ai pierdut. Vezi cazul cu profa "coțăită" de puțoii ăia de 13 ani. Și câte altele...
Există profesori și PROFESORI. Caută soluții cum să fii cea "bună"!

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca sefa presupune ca nu iti place domeniul, ca nu te dedici etc fiindca nu ai un anumit randament? Dar daca tu stii ca asta vrei sa faci, eu zic ca e irelevant ce spune sefa, ca nu ea a facut aceasta facultate. Daca nu aveai vocatie ma indoiesc ca ai fi terminat facultatea, mai ales ca sunt totusi 5 ani.

| dannyel86 a răspuns:

Lucrezi de mult in domeniul pentru care te-ai pregatit? Esti multumit/a de ceea ce faci?
Nu te intreb intamplator. Daca esti debutant/a si esti implicat/a in ceea ce faci, cred ca trebuie sa-ti mai dai timp ca sa intelegi cu adevarat daca ai sau nu acea vocatie. Nu e cazul sa te dai batut/a din prima secunda. Sigur ca orice sef vrea rezultate pozitive imediate, dar poti invata din mers meserie, chiar daca nu te pricepi la inceput. Nimeni nu se naste invatat si trebuie sa ni se dea sansa sa aratam ca suntem in stare sa invatam sa realizam ceva. Dar numai daca ne dorim asta foarte mult!
Vreau sa mai inteleg un lucru. Din ce motiv ti-a spus ca nu ai vocatie? Vrea sa te puna pe liber si sa aduca pe altcineva in locul tau sau vrea sa-ti faca un bine si sa-ti recomande o recalificare intr-un domeniu in care te-ai descurca mai bine?
Probabil sefa ta si-a dat seama, dincolo de vasta ta pregatire, ca poate e un domeniu care te depaseste. Pot sa fac eu si 3 facultati internationale de arta, ca tot nu pot sa fiu bun la desen. E nevoie uneori si de talent sau indemanare native. Nu ne putem pricepe la toate.
Mediteaza la rece daca vrei sa continui in domeniul in care activezi si care sunt motivele pentru care sefa ta a facut acea afirmatie.

| liliana77any a răspuns (pentru dannyel86):

Nu reusesc sa captez atentia suficient, lucrurile au scapat putin de sub control.
Eu lucrez cu copiii, am primit clase grele si sunt indisciplinati.

| dannyel86 a răspuns (pentru liliana77any):

E greu sa lucrezi cu copiii. La inceput, te respecta pentru ca nu te cunosc, dar cand se obisnuiesc cu tine ti se urca in cap, daca nu iei masuri din timp. Intr-o astfel de imprejurare, pregatirea teoretica nu e suficienta. Numai experienta la catedra te va ajuta sa inveti sa tii sub control situatia.
Sfatul meu e sa duci pana la capat anul scolar, apoi te decizi daca te reprofilezi sau nu.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă tu simți că ai vocație și că-ți place ce faci, atunci te-aș sfătui să ignori opinia șefei și să te concentrezi în continuare pe ceea ce faci. Nimeni nu se descurcă perfect la început.

Iar dacă șefa îți face viața grea, caută-ți job în altă parte în același domeniu.

| SingleMessager a răspuns:

Ești la început… nu poți spune unui junior treaba asta. Eu îți zic ca a văzut un potențial pericol in tine. Lipsa de încredere înseamnă și ca ii e frica de ce ai putea deveni tu într-un timp scurt după ce capeți experiența. Gândește din alt unghi, nu ca nu ai fi tu ok in cariera