| Nykolee29 a întrebat:

Buna TPU,sunt la profilul economic și as dori sa primesc ceva sfaturi în legătură cu ce voi putea face mai departe,adică, la ce facultăți pot da după ce termin liceul și unde as putea sa ma angajez după ce termin facultatea.

Răspuns Câştigător
| Denly a răspuns:

Poti da in continuare la economie, contabilitate, comert, turism. Alege ce iti place mai mult de acum. Poti deveni contabil, analist financiar, poti lucra la banca, poti lucra in magazin comercial ca vanzator/sef echipa, poti lucra in turism la receptie/informatii clienti/ghid turistic.
Gandeste-te daca iti place sa lucrezi in mediu fata in fata cu clientii sau daca iti place sa lucrezi mai retras, sau ce iti place sa faci si cam ce salar ai vrea sa ai (salariile difera in functie de meserie).
Fa-ti acum o imagine cat mai clara de viitor. Cu cat vizionezi mai bine unde vrei sa ajungi cu atat te ajuta sa te focusezi pe ce ai nevoie si te ajuta ca sa ajungi acolo cat mai rapid.
Succes!

3 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Profilul la care esti este irelevant. Poti merge la orice facultate.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti face ASE pe contabilitate ori Finante si Banci

| alex13763636 a răspuns:

Un sfat bun ar fi FSEGA din Cluj de-acolo ajungi contabila, șefa, economista, manageri de afacere, sau sa lucrii în promovarea firmelor sau marketing