| noink a întrebat:

Sunt o persoana foarte curioasa si perseverenta si ma pasioneaza extrem de tare domeniul educatiei si as vrea sa pot face tot ce e posibil ca sa ma implic cat mai mult in formarea copiilor/tinerilor. As vrea sa stiu daca as putea urma 2 facultati deodata, si anume facultatea de Litere (romana-engleza) si facultatea de psihologie (domeniul psihopedagogiei speciale - unde se lucreaza cu copii cu probleme). Cum sta treaba cu 2 facultati concomitent? nu se suprapun examenele?

Răspuns Câştigător
| FoxyM a răspuns:

Salutare! Este foarte greu sa faci 2 facultăti deodată deoarece iti ocupa foarte mult timp, nivelul de dificultate la examene este foarte ridicat, examenele sunt mai numeroase si necesita timp de studiu pentru acestea! Si sa faci o facultate la fara frecventa nu merita pentru ca nu e luată în considerare! Te sfătuiesc sa iti alegi facultatea care te reprezintă si care crezi ca iti poate fi de ajutor pentru viitor! Meriti"a doua sansa"

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, poti insa daca la una reusesti sa intri cu buget, la cealalta trebuie sa platesti neaparat taxa.
Cu examenele nu stiu ce sa zic, nu cred totusi ca se suprapun sau oricum poti discuta cu un profesor de acest aspect, au mai fost altii care faceau 2 facultati in paralel si s-au descurcat, deci sunt solutii in acest caz. Poate iti poti reprograma examenele la o ora mai tarziu sau ceva de genul.

| TheAce a răspuns:

Buna. Poti urma o facultate intr-un domeniu si mai apoi un master in altul. De asemenea, psihopedagogia se face separat, e o curricula particulara pe care poti sa o urmezi indiferent de facultatea aleasa (am facut si eu atat modulul de licenta cat si cel de master). Personal am urmat o singura facultate, dar asta si pentru ca lucram in paralel, deci daca nu iti doresti si un job, cred ca poti lejer sa faci doua (stiu o groaza de oameni care s-au descurcat cel putin onorabil asa). Examenele se mai suprapun uneori, dar se gasesc mereu solutii.