| anonim_4396 a întrebat:

tata este un foarte bun electrician dar nu are decat bacul si lucreaza in domeniul electric si este cel mai priceput dintre toti colegii lui, as vrea de exemplu sa pun un anunt pe olx si sa-l actualizez cat de cat des si sa ii pun numarul de telefon, ma gandesc ca ar putea face un ban in plus, astept o parere.

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

Există multe persoane care apeleaza la muncitori necalificati pentru diverse treburi si nu cred ca tatăl tau ar fi o exceptie. Să fie atent și pe Facebook pe grupurile de anunțuri din localitatea voastră, acolo oamenii postează când au nevoie de ceva si sigur sunt si anunturi legate de electricieni. El trebuie doar sa dea mesaj persoanei respective care cauta si vor negocia impreuna pretul si restul aspectelor tehnice. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru Yukidaruma):

Ai dreptate, nu toata lumea lucreaza cu firme si inteleg usor de ce, merci de sfat!

12 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Este bine. Dar, fiind un electrician bun, nu are nevoie de publicitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tatal tau nu are PF sau firma si nu are certificarile necesare, nu poate sa munceasca la negru, ca-i ilegal.
Ca atare, poate fii luat de anaf, taman de pe olx, sau alt site, unde isi ofera serviciile la negru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Părere la ce? Pune anunțul și vezi ce iese

| Panamax a răspuns:

Cei priceputi nu au nevoie de publicitate.

| Iote a răspuns (pentru Panamax):

Si cum ii gasesti? Visezi unde locuiesc?

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Si pe mama ta o stie tot satul dar ar putea sa o stie si mai multa

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

Lume

| Iote a răspuns:

Bacalaureatul de pe vremea lui valoreaza mai mult decat diploma de facultate de azi.
Poti sa dai anunt. Poti sa urmaresti si pe Facebook grupurile gen "Esti din (orasul) daca...". Pe acolo am vazut ca se intrebau unii pe altii daca stiu diferiti meseriasi buni. Pui anunt si acolo sau raspunzi la o cerere. Mai ales ca firmele, nu accepta sa lucreze "maruntisuri". Eu as avea nevoie, dar in zona mea... doar carpaci care stiu mai putin decat mine.

| Mt34 a răspuns:

Eu zic că este o idee bună, din moment ce se pricepe, poate face mult mai mulți bani decât câștigă normal.

| nedeea86 a răspuns:

Are 2 variante: sa faca un PFA sau sa incerce sa se angajeze undeva. Dar oricum ar fi nu este suficient doar bacalaureatul, din pacate. Trebuie sa aiba o certificare in domeniu pentru a putea fi luat in considerare.
Pe OLX incurajezi munca la negru, that's all.

| anonim_4396 explică (pentru nedeea86):

Incurajez prostitutia si traficul de droguri