| Andreea_Andreea_1999_KLAf a întrebat:

Trec a 11-a si m-am gabdit sa dau la medicina, cat timp credeti ca este necesar sa invat pentru chimie?(mentionez ca am fost la profil uman si nu stiu deloc fizica si chimie). Ar fi mai usor sa iau materia de la 0 la fizica fata de chimie?

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Un an e suficient. Eu m-am apucat in a12-a in septembrie

| sierra1 a răspuns:

Ai timp 2 ani să ajungi la nivelul dorit la materiile de examen. Dar din septembrie, incet, dar începi!

| catalin09023 a răspuns:

Pfff rolling on the floor Ca profil mate-info care are legatura destul de mare cu chimia si atat mai mult cu fizica iti spun, fizica e super grea, chimia hai ca mai merge, in chimia organica se leaga o lectie de alta deci daca nu inveti o lectie sau in caz mai rau 2 deja poti sa stii ca fara explicatii esti cam pierdut/a, aia anorganica e chiar faina si usoara fizica in schimb legi peste legi (si la chimie sunt, dar is mai usoare), formule peste formule (si la chimie sunt laughing dar is mai putine). Tine cont ca daca vrei la medicina vei face 6 ani de facultate (ceea ce cred ca stii) si daca vrei la Cluj (spun asta, pentru ca aici vin cei mai multi) se pune mare accent pe chimie si biologie si sunt altii care au facut de mult timp chimie atat in scoala cat si in privat (oricum mai ai un an deci ii ok) dar daca dai spre exemplu Oradea la medicina acolo poti alege la admitere ori chimie ori biologie (dau exemple cu orasele) Bun, iti sugerez mai bine Chimia ca fizica e super naspa =) acum ce iti place tie

| QueenOfLeon a răspuns:

Si eu tot la profil umanist am fost si pot spune ca mi-au ajuns 2 ani pentru chimie si 1 an jumatate pentru biologie. Depinde si de tine, mai exact ce putere de asimilare a materiei ai.
De asemenea, depinde foarte mult in ce oras alegi sa faci facultatea.