| AlisaGabrielaaa91998 a întrebat:

Buna,TPU.
Un profesor care preda la universitate poate preda și la scoala gimnaziala,de exemplu mie imi place foarte mult matematica si m-am gandit ca pe viitor sa predau, dar am aceasta dilemă.
Fără răspunsuri răutăcioase, va rog.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poate.

| johnnny123 a răspuns:

Este ca și cum ai întreba "Un actor de top care joacă în mega-producții de la Hollywood poate să joace și într-o piesă pentru copii la teatrul Țăndărică?"

De putut ar putea. Întrebarea este ce motiv ar avea să facă asta.

| AlisaGabrielaaa91998 explică (pentru johnnny123):

De placere.Mie imi plac copiii, si imi place sa comunic cu ei?

| johnnny123 a răspuns (pentru AlisaGabrielaaa91998):

Este normal să-ți placă copiii și să comunici cu ei având în vedere că și tu ești un copil.

Dar dacă ai fi profesor universitar de matematică ai avea alte priorități și obiective în carieră decât să predai matematică de clasa a V-a, chiar dacă ți-ar plăcea în continuare să comunici cu copiii.

| AlisaGabrielaaa91998 explică (pentru johnnny123):

Cam ce obiective?

| mastadont a răspuns:

Logic că poate. În timpul facultății vei avea posibilitatea de a face un modul pedagogic. Cu primul nivel al acestui modul, care se face în timpul studiilor de licență, vei putea preda până la clasa a X-a, iar cu al Ii-lea nivel al modulului, care se face la master, vei putea preda la clasele Xi și Xii precum și la nivel universitar.