| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Unde pot gasi si eu job-uri pentru a lucra cu copiii, insa problema este ca nu am experienta necesara(e aproape nula) pentru ceea ce am gasit eu, tot cautand si interesandu-ma? Si mi-as dori sa fie fizic, nu online, daca se poate.Multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
| NumănumescBrBr a răspuns:

Buna! Sunt mai multe variante pentru a gasi job-uri in domeniul lucrului cu copiii chiar daca nu ai experienta anterioara.

Joburi in cadrul after-school-urilor: Daca locuiesti intr-un oras mai mare, exista sanse sa gasesti after-school-uri care cauta persoane fara experienta pentru a lucra cu copiii. Acestea ofera oportunitati de a lucra cu copiii in varsta scolara, ajutandu-i sa-si faca temele, sa desfasoare activitati extra-curriculare si de asemenea, sa supravegheze copiii dupa terminarea programului scolar.

Joburi de vara: Multi parinti au nevoie de ajutor in timpul verii, astfel ca poti cauta joburi temporare de vara care implica lucratul cu copiii. Poti cauta anunturi pentru baby-sitting sau pentru petrecerea timpului cu copiii in centrele de agrement.

Pentru a gasi aceste oportunitati, poti cauta anunturi de job-uri pe site-urile de specialitate, precum OLX sau eJobs, dar si pe retelele sociale sau poti sa mergi direct la locatiile unde ai dori sa lucrezi si sa ceri informatii despre disponibilitatea de job-uri.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vrei in invățământ se pare, așa-i?

| mmltxv a răspuns:

Buna, te poți face dădaca la o familie cunoscuta sau persoane care nu au nevoie ca tu sa ai "experiența" și nu prea cred ca îți trebuie așa ceva doar ca sa stai cu niște copiii. Experiența o vei capăta in timp

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a LUCRA (ca angajat) cu copii ai nevoie de pregatire pedagogica.
Fara experienta, nu stiu cine te-ar angaja nici "la negru" sa ai grija de copiii lor.
Experienta poti sa-ti capeti ocupandu-te de copii paralel cu parinti, de obicei cunostinte apropiate, care au incrredere in tine.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista meseria de asistent educator sau ceva de genul. Adica lucrezi la gradinita impreuna cu educatorul (sau neoficial si singura cand el/ea are chef sa bea o cafea mai lunga) si nu ai nevoie de pregatire, studii etc. Desigur ca salariul nu e cine stie ce dar cred ca un astfel de job cauti

Răspuns utilizator avertizat
| LaviniuA a răspuns:

Poti sa faci voluntariat o vreme. Ii inveti, mate, romana sau ce stii tu mai bine, sau macar se aleg si ei cu lectiile facute de tine. Partea proasta e ca pe acolo sunt copii din familii cu probleme si de prin zone rau famate... aia umbla cu cutite dinainte sa devina cool la liceul ala de japoneza laughing