| DIVERGENT a întrebat:

Va rog spuneti-mi TOT ce stiti despre meseria de ACTRITA. :3 Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Vaculin_Andreea_1984 a răspuns:

Meseria de actor este de a juca sau de a interpreta diferite personaje în cadrul unei piese de teatru, la televiziune, radio sau în film. Acestia sunt, de obicei, specializati fie în teatru sau film, fie în teatrul de papusi.

Obligatiile includ: sa studieze scenariul unei anumite piese de teatru, de radio, televiziune, serial de televiziune sau film (inclusiv, de exemplu, sa studieze scenarii de povestiri, scenete si filme de scurt metraj), sa interpreteze personajul - sa se consulte cu regizorul despre diferitele modalitati de interpretare - sa studieze rolul încredintat spre interpretare - sa participe la repetitii, seriale sau filme sub îndrumarea regizorului, sa adapteze uneori o parte sau parti din scenariul original - sa joace în spectacole de teatru pe scena - sa interpreteze în studiourile de radio si televiziune piese de teatru, scenete (se practica înregistrarea în studiouri sau în diferite alte medii pe durata câtorva luni) - sa apara în reclame si video-clipuri, inclusiv sa apara participe la repetitii cu regizorul - sa aiba aparitii în programele pentru copii, programe de divertisment, spectacole, competitii si diferite activitati sociale - sa dubleze (sa înregistreze o traducere) filmele straine si serialele - sa mânuiasca papusi si sa furnizeze voci în spectacolele cu papusi, inclusiv sa repete cu regizorul.

Munca se desfasoara atât pe scena, în studiouri, cât si în aer liber, adica pe strazi, în orase, în multe alte locuri. Se lucreaza uneori în conditii de vreme schimbat-oare si, mai ales, la ore nefavorabile si perioade lungi departe de casa.

Trebuie sa fi terminat o scoala sau facultate de teatru sau arta dramatica, sa aveti talent actoricesc, abilitati de miscare si vorbire, sa puteti intra în spiritul personajului, sa aveti o memorie buna, rabdare, putere de concentrare, capacitate de a improviza, maniere si prezenta cultivata, abilitate de a lucra în echipa.

Succesul unei cariere de actor depinde de talent si abilitati...

8 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Trebuie sa ai forte mult talent, sa faci facultatea de arte si cred ca si noroc.
Oricum, exista si posibilitatea sa faci facultatea asta si dupa sa mori de foame.

| DIVERGENT explică (pentru CautNume):

Talent cred ca am, dar nu trebuie neaparat sa ai o facultate. De exemplu, Taylor Lautner si-a inceput cariera de la o varsta destul de frageda, si nu cred avea cum sa faca o facultate la varsta aia. happy

| CautNume a răspuns (pentru DIVERGENT):

Ba da, trebuie sa faci facultate (si tot felul de cursuri de pe acum). Daca nu faci facultate cine si de unde vrei sa te descopere? Nu bate nimeni la usa ta sa te intrebe daca vrei sa joci in filme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai e o industrie destul de competitiva si din pacate nu neaparat din cauza actorilor foarte talentati ci a banilor si a pilelor.

deci ori ai un talent extraordinar ori ai multe pile si bani sa te promovezi.

da, adevarat nu e obligatoriu sa faci facultate, dar pentru asta trebuie sa ai ceva innascut in tine, facultatea tot te invata ceva, iti deschide niste drumuri, te poate scoate in evidenta, mai ales daca faci facultatea in Bucuresti sau chiar in afara tarii.

trebuie sa fii pregatita mereu pentru esec in meseria asta. poate azi prinzi un rol, poate nu, poate 2-3 ani vei avea nimic de munca nu e nimic sigur

| motan444 a răspuns:

M de care xxx?

| DIVERGENT explică (pentru motan444):

Esti prost sau te prefaci?

| motan444 a răspuns:

Seman cu mata

| AlecuAlex a răspuns:

Eu stiu ca e grea dar frumoasa daca te pasioneaza si daca vr sa o urmezi fa-o dar vei avea o viata app toata dedicata meseriei.