| cristo123 a întrebat:

Vreau bani! am 12 ani jumate, sunt inalt pentru varsta mea (nu stiu daca conteaza inaltimea) si vreau un job sau cumva sa fac bani. stau in constanta.deci va rog ceva sfaturi. Multumesc anticipat

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu te angajează nimeni la 12 ani ai tăi!
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Din pacate uiti faptul ca nu esti calificat si nu ai nici varsta legala pentru a lucra. Rata somajului e foarte mare in tara, exista o groaza de oameni cu 2-3 facultati fara loc de munca. Fratele unui prieten de-al meu are chiar si doctorat si momentan nu are loc de munca drept pentru care trebuie sa intelegi ca ''un job'' e extrem de departe de tine acum, la modul cel mai realist. La varsta ta poti sa economisesti banii pe care ii primesti de la familie, rude, prieteni+ alocatia pe care o primesti lunar. Poti de asemenea sa meditezi colegii mai slabi pregatiti contra-cost de exemplu. Ocupa-te insa de scoala pentru ca daca o neglijezi risti sa termini un liceu cu o medie mica si sa nu intri la o facultate buna si mai departe sa nu-ti gasesti un job bine platit. Scoala e ceea ce trebuie sa te intereseze acum. Inteleg ca esti foarte tanar si visator dar trebuie sa fii realist! Totusi, de dragul discutiei te pot intreba: la ce esti foarte bun? (asta daca tot vrei un job).

| Alex a răspuns:

Sa faci conturi pe www.ejobs.ro, www.bestjobs.ro, jobs.bizoo.ro, www.myjob.ro. Mai intai faci C.V.-urile de pe acele site-uri si dupa aceea cauti. Succes!

| Oana92 a răspuns:

Nu ai cum sa faci bani la varsta asta. Sunt oameni cu facultati care nu au servici si tu la 12 ani vrei sa lucrezi? Mai bine iti vezi de scoala, iti acorzi o sansa pentru ca la un moment dat sa iti gasesti un job. Oricum e ilegal si oricine ti-ar oferi un servici risca dosar penal. Mai bine te-ai bucura de copilarie, o sa ai destul timp sa lucrezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
La 12 ani îţi econimiseşti banii primiţi de la părinţi, eşti prea mic pentru a lucra.
Te pup!

| mariukka a răspuns:

Plimba cainii imparte ziare spala masini

| MrEvil89 a răspuns:

Poti imparti ziare/pliante vara la un supermarket.cam pe asta se axeaza multi de varsta ta.parerea mea e sa iti traiesti in liniste copilaria vremea producerii banilor las-o pe mai tarziu.

| Cristian0884df11 a răspuns:

Spala WC te plateste garantat sau plimba cainele, sau curata excrementele de la animale, spala masini, ajuti pe unu in gradina sa-i sapi! sunt multe

Răspuns utilizator avertizat
| cristo123 explică:

Ceva care chiar pot face. Si am voie la varsta asta. Daca nu sunteti documentati in legatura cu asta. Nu mai raspundeti

| cristo123 explică:

Bai nu sa ma angajeze cineva. doar niste idei. adica gen fa-i curat lu binicata etc. ok?