| TheGPhantom a întrebat:

Vreau sa acced la fortele pebtru operatiuni speciale, nu cele ale politiei ci ma refer la cele militare.
Intrebarea mea este cum poti sa ajungi intr-o astfel de unitate de elita si ce aptitudini si calitati fizice si psihice trebuie sa am.
Eu am consultat cam tot ce mi-a venit la mana despre viata militara si despre meseria pe care vreau sa o practic dar despre cum pot ajunge acolo nu am gasit prea multe informatii poate pentru ca despre acesti,, luptatorii din umbra" de la fortele speciale se vorbeste destul de putin...
Am lansat intrebarea cu speranta ca poate cineva mai documentat sau care a fost sau inca este inca militar ma va ajuta cu niste sfaturi si informatii.
Va multumesc anticipat si bineinteles ca am pus si o funda la bataie. happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma am uitat sa iti raspund la intrebarea care ai adresat-o si anume cum poti ajunge in aceste structuri de elita.In primul rand la batalionul 1 vulturii se ajunge daca te duci la garnizoana lor din Targu Mures ( din pacate nici GNFOS nici acest batalion nu au website-asa e in Romaniawinking ) cat despre GNFOS trebuie sa te duci la sediul marine din Constanta din care un recrutor de acolo te va indruma spre GNFOS.Procesul de selectie la GNFOS este urmatorul : 1. contactul se poate lua cu Centru de Scafandri din Constanta sau direct in Dana Militara a portului Constanta la UM 02020. (oricine din aceste doua structuri va poate indruma catre GNFOS)
2. pentru a deveni militar FOS (forte pentru operatii speciale) trebuie sa parcurgeti mai multe faza de pregatire care cuprind:
- calire fizica si psihica
- parasutare
- cursuri de scafandri (combat diver nu scuba)
- tehnici si tactici de lupta in toate mediile: terestru, maritim, aerian, urban
- tehnici de supravieture si trai in captivitate, evadare

Si in vederea aptitudinilor ai nevoie de :

La cel fizic nu prea pot spune ca ai nevoie de multe.e de ajuns sa fii slab ( eu am 1.68 si 40kg).
La cel psihic este de lucrat deoarece trebuie sa fii imun la stres, inteligent, IQ peste medie si multa, incredibil de multa determinare.Trebuie sa fii absolut convins ca vrei sa faci acest lucru.Intre timp, mai documenteaza-te despre armata si tot ce tine de ea si vezi daca chiar asta este ceea ce vrei, este o meserie foarte buna, plina de oportunitati dar care necesita determinare si pasiune in ceea ce faci. Sper ca te-am ajutat.O zi buna happy

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca acum esti in clasa a 8-a, si-ti doresti o cariera militara, fa primul pas : inscrie-te la un colegiu militar liceal. Este un inceput!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Am 14 ani dar nu cred ca asta conteaza.In primul rand nu ai specificat la ce trupe speciale vrei ( romanesti, americane etc) de exemplu eu ma duc la U.S. Navy SEALs.In fine, revenind la intrebarea ta.O sa iti prezint toate unitatile de elita din armata romana.In primul rand incepem cu infanteria.Aici este Batalionul 1 Operatii Speciale Vulturii.Admiterea este foarte grea si este dupa modelul american Green Berrets. Uite aici un videoclip care arata doar o parte prin care sunt supusi acestia : https://www.youtube.com/watch?v=SPirm90xvMo.Daca vrei sa vezi mediul in care actioneaza uite aici : https://www.youtube.com/watch?v=bzde009QDds. Mai sunt si trupele speciale ale marinei ( GNFOS-Grupul naval de forte pentru operatiuni speciale ) care sunt create dupa modelul american U.S. Navy SEALs.Pe langa procesul de selectie care te solicita la maxim ( trebuie sa cari un bustean de 80kg impreuna cu alti 2 candidati, inotat 500yarzi) trebuie sa suporti si o presiune de 2bari, deoarece vei avea si misiuni in care trebuie sa te scufunzi ( combat diver, nu scuba diving). Insa eu sincer nu ti-as recomanda trupele speciale romanesti, deoarece sunt foarte prost finantate ( la fel ca si restul armatei) si trebuie sa iti cumperi singur echipamentul deoarece armata in da o prostie de echipament vechi.Nu asculta ceea ce a spus alessia5158 cu privire la liceul militar.Este o porcarie si o pierdere de timp care nu te ajuta la nimic.La recrutarea in trupele speciale nu te va intreba nimeni daca ai facut sau nu liceul militar sau daca esti in armata.In final daca vrei sa afli mai multe despre trupele speciale romanesti in ansamblul lor ( cu tot cu cele ale politie si a serviciilor de informatii ) viziteaza acest site : http://romanianspecialforces.com
Daca vrei sa mai vorbim adauga-ma pe facebook : https://www.facebook.com/bogdan.matei.129