| KenGi16 a întrebat:

Buna TPU! Vreau sa aflu tot ce se poate despre ingineria biomedicala, vreau sa stiu daca se axeaza doar pe aparatura medicala sau are si alte ramuri, de ex ingineria genetica. Ce studii sunt necesare si ce salarii sunt in Romania si in strainatate? Nu stiu ce sa aleg dintre medicina si inginerie si vreau sa gasesc raspunsul la intrebarea asta cat mai repede.

1 răspuns:
| Mihai8767 a răspuns:

La umf bio-inginerie
Tre sa rupi mate, fizica si chimie
Se axeaza pe dezvolatre si mentennata aparaturi medicale. Astefel le imbini pe ambele si medicina si ingineria. Dureaza 3 ani facultatea. Nu prea stiu ce salarii sunt in tara dar am un var care lucreaza in norvegia si are 5000 € el lucrand de 10 ani in domeniu. La inceput a avut 2800€.
Ca inginerie genetica trebuie sa termini medicina, ceva doctorate in gentica umana si dupa cercetator, un drum lung. In Romania nu stiu sa fie vreun laborator de asa ceva.