| andrei996 a întrebat:

Buna TPU.
vreau sa dau la facultatea de arhitectura. ce nu stiu eu este ce ar trebuie sa stiu si de unde as putea invata aceste lucruri fara a face meditati la un profesor universitar.(ex: desenele tehnice, multa matematica in special geometrie si vedere in spatiu).
daca stiti ceva carti si daca imi puteti da si un link de unde le pot cumpara si cateva sfaturi premergatoare as fi foarte incantat.
va multumesc mult. happy

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

In Bucuresti exista liceu cu profil de arhitectura, ei cu siguranta au manuale de desen tehnic etc, poti sa vezi si aici manualul de cls. a IX-a, de ex. Gasesti si aici ceva, dar e destul de complex, nu stiu cat o sa intelegi
http://materialedeconstructie.files.wordpress.com/......tiva2.pdf. Mate faci la scoala, si geometrie in spatiu, dar nu cred sa reusesti fara niste meditatii, chiar elevii de la liceul de arhitectura spun ca tot au nevoie de ceva meditatii pentru a putea intra la arhitectura la facultate.

| mixxjim a răspuns:

Uite aici o discutie similara si pe cineva care e la liceul de arhitectura, poate ei legatura cu el si-ti mai da ponturi http://www.tpu.ro/......desenul_1/

| GicuGagicu a răspuns:

Pentru a intra la arhitectura se dau examene la mate si fizica. Daca reusesti sa intrii fii fara griji ca te iau aia de jos, ca la prosti. Am facut eu poli

| mixxjim a răspuns (pentru GicuGagicu):

La arhitectura se da mate si desen, nu fizica si nu-i ia nimeni de jos, ca la prosti. la poli e una, ca vin oameni din toate mediile si astazi nu se face desen tehnic in licee dar la arhitectura e ceva mai special pentru ca e nevoie de cunostinte si de un talent special si, in plus, exista si licee de profil, deci nu pornesc chiar de la zero absolut.