| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să devin actriţă! E visul meu de când eram eu mică. Adică am 12 ani acum, dar aş vrea să exersez până la liceu.
1.Ce e de făcut?
2.De câte ori pe zi e de exersat?
3.Nu vreau să joc la teatre, vreau să joc în telenovele ca 'Pariu Cu Viaţa'
4.Am stofă de actriţă.
Ofer fundă pentru cele mai bune sfaturi!

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Toti avem stofa de actorii in viata de zi cu zi!

Nu conteaza unde doresti sa joci, conteaza sa lecturezi foarte mult carti, sa cunosti limbi straini, precum engleza si urmareste teatre, seriale, filme sa inveti actoria pas cu pas. Sa fii actor nu inseamna sa reciti/interpretezi ceva ca la gradinita. Implica-te in diferite scenete, inscrie-te la un teatru pentru copii etc (palatul copiilor mai poti incerca la sectia actorie). Iar daca rezisti si vrei neaparat, fa un liceu de arte cu specializarea teatru. Dupa liceu poti sa dai admiterea la UNATC sau alte facultati de teatru din tara.

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Ar trebui sa-ti imbunatatesti vocabularul si exprimarea. "teatre" este pluralul pentru teatru si nu este potrivit in contextul dat de tine.
2. Singura nu poti face nimic. Dar la Clubul copiilor exista sectie de teatru unde poti face lectii si repetitii cu un profesor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori nu stii la ce te referi, ori... nu vei fi buna niciodata!

| RrrRoberta a răspuns:

Pai...du-te la cursuri de actorie.Trebuie sa ai vocabularul dezvoltat, o imaginatie foarte dezvoltata si sa retii repede. Exerseaza un scenariu in oglinda! Succes! Funda?