| LauraG3 a întrebat:

Vreau sa devin medic cardiolog sau la anatomie patologica. Care dintre acestea este mai usoara si mai accesibila? Funda! Orice informatie imi va fi de folos.

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Buna! Nimeni nu iti poate spune pentru ca lucrurile sunt subiective. Depinde de tine ce iti place si ce ti se pare mai usor.
Cardio e o specializare grea din punct de vedere al responsabilitatii. Trebuie sa iti placa sistemul vascular si cordul atat ca anatomie cat si ca fiziologie pentru a putea intelege toate patologiile. Cea mai complicata parte mi se pare cea de auscultatie, in rest e relativ ok. E o ramura cautata si bine platita.

La anatomie patologica ai mai putine responsabilitati, dar in schimb lucrezi in mediu toxic (pentru a putea fi vizualizate la microscop, fragmentele de organ/organele trebuiesc bagate in formul, apoi prelucrate cu diferite substante pentru a se putea pastra in timp si pentru a nu le deteriora structura).

| DanielaDanilisin a răspuns:

Depinde de ce iti place tie mai mult...nu trebuie sa alegi ce este mai usor ci ceea ce iubesti cu adevarat. Sper ca ti-am fost de folos.