| 1Hekate1 a întrebat:

Vreau sa imi zice ti si mie cat mai multe facultati care ar intra in descrierea de mai jos:
Sa fie un regim mai strict
Sa conteze si sportul si stiinta
Sa nu conteze problemele de vedere
Iar dupa facultate ..cariera sa sune cam asa:
Sa nu se respecte programul,adica sa fi nevoit sa ramai peste nr de ore normal
Sa cercetezi chestii ce tin de infeactiuni, sau secrete importante sau alte chestii asem.
Sa fie putin periculoase, sau foarte periculoase
Sa iti ocupe cu adevarat cam tot timpul.
Subliniez 2 aspecte pentru a nu imi zice facultati/academii la care :SUNT RESPINSA DATORITA VEDERII(astigmatism hipermetropic)Sau..Sa nu fie doar pentru baieti. dupa cum v ati dat seama cred, sunt fata
IDEII?happyCele mai multe primesc fundahappy

Răspuns Câştigător
| wiviu a răspuns:

Depinde ce ramura vrei sa urmezi. Nu e nevoie neaparat sa faci Academia Nationala de Informatii, unde criteriile sunt mai stricte. Poti sa alegi alta facultate, dupa care sa te inscrii la un masterat. Specializarile sunt Intelligence si securitate nationala (cu dobandirea calificarii de ofiter de informatii operativ) sau Analiza si intelligence (cu dobandirea calificarii de ofiter de informatii analist). Fiecare dimtre aceste doua masterate se desfasoara pe o perioada de doua semestre, iar cursantii au statutul de angajati in Serviciul Roman de Informatii, beneficiind de toate drepturile si obligatiile ce decurg din aceasta. Trebuie sa ai in vedere, totusi, ca locurile pentru aceste programe de studii sunt limitate (ultima oara au fost 10, 8 pentru barbati si 2 pentru femei).

In ceea ce priveste SIE, lucrurile stau putin diferit. In acest serviciu incadrarile se fac in mod direct, adica nu exista studii universitare de licenta sau masterat. Pentru incadrarea ca ofiter operativ SIE este necesar sa fi absolvit o unitate de invatamant superior acreditata si sa ai varsta maxima de 35 de ani. Exprimarea fluenta intr-o limba de circulatie internationala este obligatorie, iar cunoasterea unei limbi rare constituie un real avantaj. De asemenea, nu iti este permis sa ai apartenenta politica sau sa desfasori activitati de natura politica.

Sa ai in vedere ca ti se vor interzice sau restrange anumite drepturi si libertati conferite de legislatia in vigoare.

Daca imi spui ce valori ai la dioptrii, iti pot da un raspuns mai concret. SRI e mai strict, in SIE conteaza si alte lucruri decat vederea. Imi poti trimite mesaj privat, daca e mai ok pentru tine.

Succes!

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pentru ca esti fata si respinsa medical cred ca o varianta ar fi sa faci facultatea de drept - nu e stricta, dar ai atat de mult de invatat ca nu prea mai ai timp de mare lucru, daca vrei s-o faci serios. Dupa facultate faci un masterat pe criminalistica si te poti angaja in politie si fara sa ai academia de politie.
Poti vedea pe aici astfel de mastere, unde se accepta absolventi si de alte facultati, nu doar de drept, poate te inspira mai mult o alta facultate: http://laws.uaic.ro/admitere_master.html
http://www.criminalistic.ro/masterat-in-criminalistica-2013/
http://www.univnt.ro/......ica_i.html

| wiviu a răspuns:

Facultatea de drept ar fi, intr-adevar, in regula... poti urma un masterat pe stiinte penale dupa, daca iti plac infractiunile happy de asemenea, ai putea alege o cariera in magistratura...atat meseria de procuror, cat si cea de judecator, ocupa, intr-adevar, cam tot timpul.
Pe langa asta, intereseaza-te, poate defectul tau de vedere poate fi corectat pe cale chirurgicala, caz in care ti se deschid si alte optiuni. Poate un serviciu de informatii (SRI/SIE) te-ar atrage? happy

| fearlessss a răspuns (pentru wiviu):

Da,m ar atrage mult SRI, SIE.dar nu ma resping din cauza defectului ca la Politie?

| 1Hekate1 explică (pentru wiviu):

Am 0,5 la un ochi(in 1-2 ani mi se reface de tot acest ochi) si la celalalt am 1. Dar am astigmatism hipermetropic si am inteles ca.cel putin la Politie e pe lista defectelor nepermise

| wiviu a răspuns (pentru 1Hekate1):

Chiar o sa intreb, si te anunt happy

| 1Hekate1 explică (pentru wiviu):

Mersi mult

| wiviu a răspuns (pentru 1Hekate1):

La SIE ar fi mai multe sanse. Iti dai seama ca si criteriile de selectie sunt mai complexe. Daca mai ai si alte intrebari, le poti adresa chiar tu.

Serviciul de Informatii Externe: 021 203 41 37

Serviciul Roman de Informatii: 021 410 60 65 (luni-vineri 09:00-12:00) sau daca esti din Bucuresti, direct la sediu, Bulevardul Libertatii nr. 14, sector 5

Mult succes!

| wiviu a răspuns (pentru fearlessss):

Depinde ce ramura vrei sa urmezi. Nu e nevoie neaparat sa faci Academia Nationala de Informatii, unde criteriile sunt mai stricte. Poti sa alegi alta facultate, dupa care sa te inscrii la un masterat. Specializarile sunt Intelligence si securitate nationala (cu dobandirea calificarii de ofiter de informatii operativ) sau Analiza si intelligence (cu dobandirea calificarii de ofiter de informatii analist). Fiecare dimtre aceste doua masterate se desfasoara pe o perioada de doua semestre, iar cursantii au statutul de angajati in Serviciul Roman de Informatii, beneficiind de toate drepturile si obligatiile ce decurg din aceasta. Trebuie sa ai in vedere, totusi, ca locurile pentru aceste programe de studii sunt limitate (ultima oara au fost 10, 8 pentru barbati si 2 pentru femei).

In ceea ce priveste SIE, lucrurile stau putin diferit. In acest serviciu incadrarile se fac in mod direct, adica nu exista studii universitare de licenta sau masterat. Pentru incadrarea ca ofiter operativ SIE este necesar sa fi absolvit o unitate de invatamant superior acreditata si sa ai varsta maxima de 35 de ani. Exprimarea fluenta intr-o limba de circulatie internationala este obligatorie, iar cunoasterea unei limbi rare constituie un real avantaj. De asemenea, nu iti este permis sa ai apartenenta politica sau sa desfasori activitati de natura politica.

Sa ai in vedere ca ti se vor interzice sau restrange anumite drepturi si libertati conferite de legislatia in vigoare.

Daca imi spui ce valori ai la dioptrii, iti pot da un raspuns mai concret. SRI e mai strict, in SIE conteaza si alte lucruri decat vederea. Imi poti trimite mesaj privat, daca e mai ok pentru tine.

Succes!