| BeautyOfWeb a întrebat:

Bună TPU, vreau să lucrez pe un vas de croazieră si as vrea să stiu daca unul dintre voi a mai lucrat si cum e, daca se merita.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

E cu da si nu. Depinde doar de tine ca persoana si de asemenea de nivelul de trai curent, asteptari de viata, etc.

Pro: vezi lumea (nu te gandi ca o so o vezi ca turista prea mult pentru ca nu vei putea), vei avea acces la multe nationalitati si culturi cu colegii de serviciu si vei lucra in general cu oamenii de jos. In functie de caracter e bine sau nu. Vei strange niste bani, nu iesi milionara dar relativ destui comparativ cu Romania.

Contra: vei fi in general singura sau iti poti gasi dragostea pe cineva cu care mai greu poti sa pastrezi sa fii impreuna si in urmatoarea calatorie. Se poate, dar mai dificil un pic. O sa lucrezi zdravan, in general sub carma altor natii, vei simti poate nedreptate la lucru, nu vei avea timp sa te relxezi ci munca din greu. Nu vei face munca pe care ti-ai dorit-o mereu si vei fi departe de casa cea mai mare perioada inclusiv de prieteni, etc. Vei ajunge o persoana cu fundul intre doua lumi, in Romania si in lumea occidentala si vei sfarsii (ca majoritatea) prin a emigra.

Daca ai o viata cat de cat ok aici, o facultate la orizont, un nivel de trai ok, atunci mai bine NU te duce.

Deplasarile de tipul asta in strainatate s-ar putea sa iti schimbe optica si sa ajungi ca nicaieri sa fie acasa.

Toate acestea ti le spun din prisma unor prieteni mai vechi de ai mei care au ales sa lucreze pe vasele de croaziera mai mult de 5 ani.