| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

vreau sa-mi incep o viata noua de la 0 si m-am gandit ca Alaska ar fi locul potrivit, e un stat destul de retras fata de restul SUA si din cate stiu accepta imigranti deoarece au populatia scazuta. Imi place mult clima rece si cred ca ar fi perfect acolo si limba engleza o stiu nu ar fi o problema am si studii ( liceul ). Ce parere aveti, cum as putea ajunge acolo si ar fi o idee buna pentru o viata linistita, fara stres, fara multi oamnei si un trai decent? DAU FUNDA.

5 răspunsuri:
| Edmonds2342 a răspuns:

Suna bine, dar chiar ești pregătit pentru asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu de faza cu imigranții / populația, dar cred, reține cred, că, dat fiind că Alaska aparține de SUA, tot ai nevoie de viză. Nu e o altă țară.

| Donsavas a răspuns:

Indiferent de oameni,de traiul lor,bogăția și echilibrul lor emoțional, aici ne raportăm la persoana ta. Degeaba e tara avută dacă economia ta e la pământ, degeaba trăiești printre preafericiti dacă tu continui sa fi nefericit. Locul nu iti schimba viata, ti o poate influenta dar mintea ta ramane aceeasi, nu se schimba odată cu traiul. Bafta

| relian a răspuns:

Ana Maria nu mai vorbi tampenii, tot ii trage cu imba engleza, femeia asta oare altceva nu mai stie? Zi asa sa cunoasca si ea ceva clar, corect? Bate din gura doara sa dea un raspuns.

Alaska nu este tara, este stat in SUA ca urmare indiferent unde doresti sa ajungi pe teritoroul SUA legile sunt aceleasi.Adevarat ca in Alaska ar fi nevoie de oameni, dar nu din afara SUA.
SUA are program de emigrare, numa ce s-a jucat deja, adica sau facut pe anul asta aplicatiile, deja este inchis programul acum.
Nu stiu sigur dar in Alaska ti se da si bani moca laughing asta daca mergi acolo sa locuiesti.Nu multi dar ti se da, asa am inteles, nu din surse sigure sau legale, dar as putea sa verific.
Deci la anul ce vine in luna Octombrie intri pe aici, daca mai sunt si iti arat cum si unde sa pui aplicatie pentru emigrare in SUA.Am mai spus cuiva tot pe aici,un baiat tot asa foarte entuziasmat,ba mi-a cerut sa vina pe Facebook ca gata el joaca,ca sa-l ajut bla bla,apoi m-a cautat,am zis ok sa faca poza,ca atat trebuie initial pentru a depunde acea cerere,doara o prapadita de poza, la care el ma intreaba dar oare cat costa o poza laughing
Zic tu in RO si ma intrebi pe mine cat costa poza? Acolo trebuie sa faci poza, deci te duci si faci poza.
Am spus daca tu iti faci problema de o poza, adica de cat costa, ce te faci daca o sa castigi sa emigrezi? Zice adica? Zic adica iti trebuie ceva bani, nu te ia nimeni in avion moca laughing la ambsada acel interviu se plateste undeva la 4-5 sute de dolari,plus ceva acte traduse si vizita medical,care si aia se plateste,deci se aduna ceva banuti ce trebuie sai cheltui.
Aaaa ca na intrebat de asta,doara era curios cat costa poza.Dar de fapt baiatu nu avea bani nici de un suc laughing asa ca s-a dat la fund,na mai venit nici cu poza nici fara,dus a fost laughing
Deci cand emigrezi intr'o alta tara nu va asteptati ca intrati in acea tara ca in parc laughing se fac ceva documente,vizite medicale,interviu, avion, toate astea nu vi le da nimeni moca, voi cei care doriti sa emigrati trebuie sa le platiti.
Deci o emigrare asa cu toate cheltuielile te duce undeva la o mie de dolari, fara bilet de avion, ala te poate costa 0 mie sau 1500$.Cam astea ar fi cheltuielile pentru o emigrare in SUA,asta in cazul in care esti norocos si esti extras,pentru ca emigrarea in SUA se face prin tragere la sorti.
Se depun cereri de doritori,,apoi un calculator extrage din acele cereri un anumit nr, aia sau o mare parte din ei vor primi viza, deci vor emigra.
Legat de limba engleza SUA in programele lor de emigrare sau program ca numa unul are, dar am spus programe ca poti ajunge si in alt mod, deci indiferent de modul cum ajungi in SUA nimeni nu iti cere sa stii macar un cuvant in limba engleza.
Asta ii poti spune si lui AnaMaria care tot ii trage cu testele ei de limba engleza auzi si tu unde, la ambasada cui a zis stai sa ma uit laughing da a Marii Britanii laughing e tare de tot.deci tu emigrezi in America dar dai teste la ambsada UK laughing e tare de tot,ana maria e veriga cea mai tare laughing da niste raspunsuri de sta mata in coada.
Pentru Canada intr-adevar se da test de engleza sau franceza,dar nu la ambasada Japoniei laughing ci la ambasada Canadaei laughing,Iara pentru Australia si Noua Zeelanda si acolo se cere un test de limba, asta asa stiam, dar de canda stiu sigur,
SUA nu cere nimanui sa cunoasca macar un cuvant in limba engleza.O sa ceara atunci cand vei aplica sa devii cetatean, dar pana acolo mai e cale lunga, mai maninci pane si peste laughing
Deci daca esti curios sa stii toate posibilile cai prin care poti ajunge in America si apoi sa si ramai aici, spune si ti le insir pe aici pe toate laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca obtii viza imigrant, permis de munca si ai banuti sa ajungi acolo si sa te intretii primele luni esti bun de plecat