| Pufy12 a întrebat:

Vreau sa urmez o cariera militara. Sunt plina de toate informatiile de care am nevoie doar ca nu gasesc un raspuns la o intrebare ..La singura intrebare pe care o mai am si sper ca voi ma puteti ajuta.

Dupa ce toate probele(sportive psihologice scrise etc.) au fost trecute cu brio ce urmeaza voi fii admisa? Adica bacul si mediile din toti anii trecuti din liceu ce se intampla cu ele adica vor mai conta dupa ce toate probele sunt trecute?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

La toate facultatile din Romania,fie civile, fie militare, care organizeaza un concurs de admitere prin sustinerea unor probe scrise de verificare a cunostintelor, media generala a examenului de bac si nota de la una din disciplinele acestuia sunt folosite numai pentru departajarea candidatilor care obtin o medie egala de concurs.
Notele obtinute de candidati la o disciplina sau alta pe parcursul studiilor preuniversitare nu au nicio relevanta in calculul mediei de concurs sau in departajarea candidatilor cu medii egale --- nici la facultatile civile, nici la cele militare!

p.s. Vezi, spre exemplu, la Academia de politie, in cuprinsul articolelor 103 si 104 din Regulamentul admiterii 2017, cum se evalueaza testele grila iar la art. 115 gasesti criteriile de departajare :http://www.academiadepolitie.ro/......202017.PDF

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

NU. Mediile alea nu mai reprezinta nimic doar faptul ca pe vremea mea erai repartizat in clase dupa gradul de pregatire. Adica se facea o contrabalansare. Cei cu note mai slabe erau imprastiati prin diferite clase ca sa se faca o egalizare, cat de cat. Acolo o vei lua de la zero intru-cat materiile nu se potrivesc cu ce ai avut inainte. Bravo! Sa stii ca este greu dar este frumos. Daca as mai fi tanar o data as lua-o de la capat. Succes!

| Pufy12 explică (pentru Salontanul):

Va multumesc foarte mult pentru raspuns in sfarsit mi-am luat o piatra de pe inima. Eu trag foarte tare si vreau sa stiu daca are folos.
Inseamna ca la bac trebuie sa ma pregatesc foarte bine

| Salontanul a răspuns (pentru Pufy12):

Multumesc si eu! Cu placere si succes in viata!