| cxxyy a întrebat:

Vreau sa va intreb ce pot face. Cea mai buna prietena a mea vrea sa se faca desenatoare iar eu medic veterinar, ea nu vrea sa ma urmeze si nu stiu daca sa o urmez eu pe ea. Eu tin la ea foarte mult dar nu stiu ce sa fac!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Sunshine123 a răspuns:

În primul rând, hai să tragem niște aer în piept! Bun, acum să dezlipim plasturele care îți acoperă rana, va durea când îl vei dezlipi, dar așa vei face loc rănii să se vindece. Prin traducere a ceea ce am spus mai sus, știu că o consideri ca o soră pentru tine, și probabil sunteți de nedespărțit, dar fiecare om are drumul său în viață, iar faptul că o luați pe căi separate acum, nu schimbă nimic între voi două, între ceea ce simțiți una pentru cealaltă, mereu veți avea amintirile care vă leagă. Știu că pare greu și poate egoist să te gândești să mergi pe propriul tău drum, dar crede-mă, nu e, este complet în regulă, de cariera ta va depinde și fericirea ta, de aceea este important să decizi pentru propria ta viață. Vei vedea că oamenii se schimbă cu timpul, dar așa e în viață, nu spun că nu veți mai fi prietene, asta depinde doar de voi două și de cât de puternică e relația voastră, spun doar că atunci când te vei fi maturizat îți vei zâmbi în oglindă pentru că ai luat decizia corectă atunci când a fost cel mai necesar. Multă bafta orice ai alege, până la urmă, e doar decizia ta.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Profesiile se fac separat, asadar nu trebuei sa va urmati una pe alta, fiecare are dreptul sa faca ce profesie vrea, ca o va practica 50 de ani, dupa aceea, iar prietenia voastra poate continua si fara sa fiti amice de munca.