| Radu_Alexx_2000 a întrebat:

Bună TPU, vreau să vă întreb dacă poți fi agent de vânzări fără bac.

6 răspunsuri:
| Sindbad a răspuns:

Depinde de la angajator la angajator, dar promovarea bac-ului nu reprezinta vreo conditie impusa de lege pentru a fi agent de vanzari. Daca patronul este de acord, se poate anagaja si un patru clase.

| crysty1222 a răspuns:

Depinde de angajatori. Unii cer 12 clase, altii cer sa ai si bacul luat sau chiar studii superioare. De obicei nu se cere bac, si stiu cateva persoane care lucreaza in domeniul asta si nu au bacul luat, dar la un interviu are mai multe sanse ala cu bac sa fie angajat.

| sierra1 a răspuns:

Poți, fără probleme (mari)

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Da, poti sa fi si fara bac agend te vanzari. Sper ca ti-am fost cat de cat de folos.

| danaieladaniela a răspuns:

In mod normal pentru acest post se cere doar liceul, si evident bacu-ul.
O parte din angajatori, acum din ce ince mai multi, doresc ca agentii de vanzari sa aiba si studii superioare, eventual chiar pe obiectul lor de activitate. De ex. daca esti agent de vanzari in domeniul constructiilor, ar dori facultatea de contructii pentru a intelege mai bine ce vinzi. Sau pentru agenti de vanzari in domeniul farmaceutic, facultatea de medicina sau farmacie. Cred ca ai inteles ideea.
Facultatea de economie este o varianta care ar merge la toate doemniile, dar nu specilizarea finante banci sau cig, eu stiu management, marketing, ects - in special.

| ALEXICAmarketing a răspuns:

Trebuie sa ai eficiența mare in munca (sa vinzi mult).Nu ai nevoie de bac.
Am un amic cu o firma de pc, unul cu funerare si un fotograf.Dau toti comision 10%.
La cel cu funerare ai 400 lei la un mort?
Gaseste macar 50 pe an si castigi 20.000 lei?