| mitika12 a întrebat:

Buna TPU vreau sa va intreb despre accidentul de munca. Tatal meu lucreaza in germania si este angajat si dupa 4 zile de lucru s-a lovit la mana si medicul ia spus ca este accident de munca iar acum patronul spune ca nu e valabil findca trebuie sa aiba 24 de zile lucrate.Cum este de fapt?

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Dar mai poate lucra? Daca nu mai poate lucra, ar trebui sa ceara concediu! Spune-mi tatal tau are contract de munca?

| Peridava a răspuns:

Este accident de munca. Insa, ar trebui sa cunoasca bine legea germana sa vada ce drepturi are.

| liviu890 a răspuns:

E accident de munca daca s-a lovit in timp ce lucra.

| mitika12 explică:

Da din cate stiu eu are, nu poate lucra ca avea mana in ghips acum a scos dar medicul a zis sa nu lucreze o luna