| biamg a întrebat:

Buna. Traiesc in Statele Unite de 9 ani, am facut facultatea si lucrez in domeniu aici. Cand m-am uitat la echivalentul slujbei mele curente in Romania am realizat ca este destul de similar cu kinetoterapia. Lucrez in domeniu de 5 ani si planuiesc sa ma mut inapoi acasa in alti 5 ani.
Intrebarea mea este urmatoarea: credeti ca imi vor fi recunoscute diploma de facultate, specialitatile si experienta daca incerc sa lucrez in acelasi domeniu in Romania?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa-ti fie recunoscuta, Romania recunoaste diplomele obtinute la facultatile din SUA.

| sierra1 a răspuns:

"echivalentul slujbei mele ...imi vor fii recunoscute diploma de facultate, specialitatile si experienta"

asta se face comparând curriculum-ul studiat acolo cu cel de aici și dacă cele două "pușcă", e ok. Dacă nu, eventual dai niște diferențe. Sau nu. Experiența n-are cine să o recunoască, e a ta și nu ți-o ia nimeni. Vechimea in schimb, ba

| relian a răspuns:

E bun, mergi in RO ca sigur te umpli de bani acolo cu meseria asta. Eu cred ca va pierde teren pe an ce trece, de ce sa ma duc sa fac miscare la cineva ca tine, cand pot sa pun o bratara electrica si care face acelasi lucru, unde pui ca mai fac si altceva.

Si eu am fost in situatia dea face miscare, exercitii genul asta, am avut 2 ligamente taiate, doctorul a spus trebuie sa faci exercitii, eu am zis, nu-s curios.
A zis daca nu esti curios, atunci nu vei putea misca mina. Asa ca te duci acasa in orasu tau si faci, am uitat cum se numeau, chestii cu curent, asa am si facut, apoi imediat am si miscat mina, deci se poate elimna acesti oameni kinetoterapisti.

Sa stii daca romanii iti recunosc ceva, cel mai indicat este sa intrebi la ambasada RO in state, sau pe la un consulat ceva, vezi tu in ce stat esti si unde are RO consulat pentru statu in care tu locuiesti.

| Darius50boss a răspuns:

Da