| iulain13 a întrebat:

Trebuie sa vand un telefon prinposta la un baiat din oradia. Si nu prea stiu ce date sa ii cer? Poate plati si el transportul? Trebuie sa ma duc la posta si sa dau acele date acolo, si banii cand imi vin?

10 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, trebuie sa te duci la posta... si da poate plati si el transportu.

| greyhound a răspuns:

Numele, adresa, localitate, numar de telefon.
Transportul il plateste de obicei destinatarul asa ca vorbeste cu el.
La posta vei completa un aviz si un mandat, vei scrie expeditorul si destinatarul pe colet, vei plati transportul (apoi adaugi costul la suma rambursului).
Banii vin cam intr-o saptamana jumate- doua
Oricum te mai ajuta functionara de la Posta daca ai intrebari

| iulain13 explică (pentru greyhound):

La posta trebuie sa scrii tot? daca iti cere ceva ce nu stii?

| greyhound a răspuns (pentru iulain13):

Poti sa faci coletul acasa si sa scrii pe el ce trebuie, daca ai coala alba sa-l impachetezi (asa e regula); daca n-ai iti da tipa de la posta.
Pai trebuie sa stii cam toate datele lui ala si pe ale tale, daca nu, te descurci tu cumva

| iulain13 explică (pentru greyhound):

Sha pooi cred ca am intelesbig grin, am sa fac de acasa pachetul si am sa il intreb pe baiat judetul, localitatea, strada, nr, si numele lui complet, si pe pachet va fi asa nu?:
DESTINATAR VANZATOR
Judet:. Nume:
Localitate:. NR. telefon:
Strada:.
Numarul (casei):.
Nume:...
E bine asa?

| greyhound a răspuns (pentru iulain13):

Intr-un colt scrii
Destinatar :
Ion Popescu
str Unirii bla bla bla
Oradea
07...
Nu mai scrie nume: adresa : ca se intelege
In coltul opus scrii
Expeditor :
Iulian X si restul (ca mai sus)
Sa le scrii destul de departate ca intre va fi lipit awb-ul si sa nu le acopere

| iulain13 explică (pentru greyhound):

Numarul meu de telefon nu trebuie sa il scriu? acolo la expeditor?

| greyhound a răspuns (pentru iulain13):

Ba da

| iulain13 explică (pentru greyhound):

Aha ok. mersi

| Athée a răspuns:

Nume intreg, adresa intreaga, plateste el cand ridica coletul, dar transportul si greutate mi se pare ca tu o platesti. Banii iti in in max o sapt.