| backtotheoldhouse a întrebat:

Bună! Trec clasa a 11-a și am o dilemă: nu ma pot decide la ce facultate as vrea sa aplic. Până acum,îmi doream sa aplic la Facultatea de Limbi Straine din București,dar am auzit multe recenzii negative(ex: "o sa mori de foame","Nu faci nimic cu ea","e cea mai inutila facultate","stai cu diploma în buzunar" etc.) iar acum am început,din nou,sa ma răzgândesc. As vrea să mă decid complet anul acesta,dacă sa merg în continuare pe aceasta variantă, sau să urmez Facultatea de Drept. Îmi puteți oferi mai multe detalii despre FLLS? Chiar nu vei face absolut nimic cu aceasta facultate?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Nu știu să îți ofer,nu am trecut pe acolo,însă ce îți pot spune eu e că peste tot mori de foame.
Omul sfințește locul și nu poți să te compari cu toți frustrații care nu au ce face mai bun cu viața lor,decât să facă o facultate fie de dragul părinților,fie pentru că nu au alta opțiune,fie fac o facultate incompletă,fie nici măcar nu știu despre ce e vorba,dar își dau cu părerea.
Un lucru e cert,nu trebuie sa fii descurajat de nimeni, niciodată! Cu cât rezistența e mai mare,cu atât tu să reziști și mai mult.
Adică,mai simplu,fă ceea ce îți place și lucrează din greu sa ajungi in top!
Daca pentru mine facultatea asta pare imposibila sau neprofitabilă,asta nu înseamnă că și pentru tine poate fi la fel.
Adică uita-te la oamenii din jurul tau,unii critica alegerile unora,alții persoana și la urmă, realizezi că e o persoana la fel ca tine și că ea chiar este interesanta,așa și aici!

Plus că limbile străine pot fi profitabile daca știi ce să faci cu ele,dar hai sa îți zic ceva,nu faci facultatea sa faci bani,faci facultatea care te face sa vii cu drag la munca,iar acolo unde efortul este cu drag făcut,vin și banii.

Repet,in viziunea unora,orice facultate este o pierdere de timp, dar îți zic eu, oare nu e o ipocrizie?
Iar asta pentru că mulți dintre cei care dau feedback negativ, regreta că nu au continuat și au ascultat de ceilalți, decât să își asculte inima.
Acum na, decizia este a ta!
Bafta!

1 răspuns:
| Cipi1212 a răspuns:

Pentru facultate de drept trebuie să fi avut note bune la școală pentru că la facultatea de drept se face multe cursuri de română.