| CodrutEnergy a întrebat:

Buna tutoror!
Ca sa fii critic de cinema trebuie sa faci studii speciale?
De la istitutul de cinematografie din Bucuresti iesi cu titlul de 'critic de film'? De ex, pe cinemagia/cinemarx sunt unii cu titlul asta.Acum eu va intreb? Ei chiar au facut facultate sau sunt doar asa pasionati cu experienta de film, jurnalisti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pitbull are ceva studii in domeniu si mici realizari(dar cu mai bine de 20 de ani in urma), dar critica pe care o face el pe Cinemagia e ceva ca un fel de timp liber/hobby, din experienta de cinefil.

Oricum 90% din userii Cinemagia nu dau 2 lei pe opiniile lui sau ale celorlalti din staff-ul Cinemagia.

De asemenea, vocabularul dobandit de dansul nu are legatura cu cinematografia. Pur si simplu asa e invatat/cultivat omul. Nimic mai mult.

Insa pentru mine Pitbull a fost mereu tipul criticului din categoria 'forme fara fond'. De ce? Pai nu e greu de priceput de vreme ce doar 20% din continutul cronicutelor lui spune ceva despre film in sine, nu neaparat si ceva edificator, restul doar ne arata ce mai stie el, facand antologii la toata cinematografia mai mult sau mai putin relevanta, ba chiar abuzeaza de paralele. Altfel spus, parca scrie frumos, dar cam mult si prost.
Mai bine citesc opinia unuia ca Stefan(care o fi doar jurnalist sau ceva IT-ist pasionat) care scrie suficient cat sa pricepi la ce te astepti de la un film, nu cat de mult a detestat/adorat el personal filmul si cat tine sa arate ca e prea cult pentru a se uita la anumite filme, cum face Pitbull. Pitbull are un caracter virtual in deplina concordanta cu avatarul sau pe site. Pe alocuri amuzant, sarcastic, dar sesizabil si excesiv de arogant, badaran, chiar neferindu-se sa arunce insulte directe.

Cat despre ce se face in Romania, ori la UNATC, habar n-am...critici de film nu ies pe banda rulanta de acolo, asta e sigur. laughing

Eu, in general, nu ma iau dupa ce scrie pe Cinemagia. Cand vine vorba de filme noi si m-ar tenta sa citesc niste cronici. Iar alteori nu citesc nimic cand stiu ca astept anumite filme de ani de zile, gen blockbustere din astea mari ca Hobbit-ul...la care exista ditai mai fanbase-ul, astfel in anumite cazuri nu te intereseaza opiniile criticilor, mai ales opiniile critice/negative.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica a fost arestat za pitbull pentru pedofilie. Stiam eu ca nu are toate tiglele pe casa.

| CodrutEnergy explică (pentru anonim_4396):

Acum aflu :| :| :| :|. si condamnat 26 ani.
Am ramas masca. Imi e ingrozitor de scarba, n-am cuvinte.E la un nivel mult prea jos incat sa-l mai consideri om. sper sa ramana definitiva sentinta.ma ingrozesc si de mama fetitei de 7 ani care efectiv i-a dat-o pe mana, nu pot sa concep.a primit prea putin 9 ani.Sau matusa alteia de 10 ani care n-a facut reclamatie la politie.e peste puterea mea de intelegere.

o minte atat de f u c k e d up ascunsa de aprecierea pentru arta.

incredibil cum poza el aici
http://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=96266

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutEnergy):

De amorul artei era si pedofil...si poate si zoofil fiindca avea destula indulgenta cu filmele in care joaca patrupezi. O javra. Mereu m-am intrebat ce fel de om era cel din spatele acelor comentarii care aveau destui fani. Stiam sigur ca trebuia sa fie unul dificil. Dar nici chiar asa.

| Gh3oK1ll3r a răspuns:

Salut,
Nu cred sa fi facut asa ceva, doar sunt pasionati de aceasta treaba si cum au multe comentarii au primit titluri de la site. Daca vrei, si ti poti ajunge asa, doar sa-ti exprimi parerea despre filme/seriale intr-un mod cat mai profesinal.

| CodrutEnergy explică (pentru Gh3oK1ll3r):

Il stii pe domnul pitbull de pe cinemagia? Tie chiar ti se pare ca e un user de rand cu acele recenzii scrise cu atat indemanare/grija? Crezi ca a dobandit toate acele cunostinte de unul singur...Eu pe el l-am avut in gand cand am postat.Pare sa aiba facultate in domeniu.Si chiar ar fi de incredere parearea lui, asa pot sa ma dau si eu smecher in domeniu, dar n-am certificate, etc...

| Gh3oK1ll3r a răspuns (pentru CodrutEnergy):

Nu ai nevoie de certificate sa fi bun. Daca faci un lucru de mult timp, faci experienta si te perfectionezi. Dar desigur, nu este exclusa si varianta prin care ei chiar lucreaza in domeniu.

| CodrutEnergy explică (pentru Gh3oK1ll3r):

Ceva de genul absolventi unatc ratati? adica `ai sa fim seriosi...cate sanse ai sa resusesti ca regizor/scenarist? asa ca te folosesti de cunostintele dobandite in facultate si traiesti din review-uri.
Banuiesc ca pe cinemagia/cinemarx sunt platiti?

| Gh3oK1ll3r a răspuns (pentru CodrutEnergy):

Sincer, nu stiu asta.