| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor! Adresez aceeași întrebare deoarece sunt jntr un impas sa aleg sa termin facultatea sau sa lucrez.Imi doresc foarte mult s o termin dar nu mai am surse financiare lunare sa pot trai și eu și sa pot plăti cele necesare de la facultate.Nu ar fi nicio soluție sa pot termina facultatea, acum peste 4 luni? Nu prea pot munci full, în martie urmează niște examene restante si trebuie sa ma lupt cu ele și dacă muncesc nu o sa ma duc pregatita ca sa trec.Voi ce propuneți? Va rog sa ma ajutați cu orice.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui pe pauza facultatea 1 an si te agajezi daca lucrurile sunt asa grave financiar.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Despre ce facultate discutam?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

FEAA,Informatică

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Info din cadrul feaa sau si-si?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Info de la feaa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Ah, deci zero. De cand naiba au adaugat si aia? Sau e asa-zisa "informatica de gestiune" care numai informatica n-ar trebui sa se cheme?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E programare

| johnnny123 a răspuns:

Păi nu poți să te înțelegi totuși cu părinții? Am înțeles din întrebările tale anterioare că nu mai vor să te susțină, dar nu am înțeles motivul.

Lor nu li se pare complet absurd să nu te mai susțină fix pe ultima sută de metri, când ești la un pas de a absolvi facultatea de informatică și de a-ți face un viitor?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru johnnny123):

Nu, îmi spun ba ca n au bani, și când au nu ma suna sa ma întrebe dacă am nevoie de ceva.

| johnnny123 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Păi cum vine asta, au avut bani să te susțină de când te-ai născut până aproape de finalul facultății și brusc au rămas fără bani tocmai când ești la un pas de absolvirea unei facultăți care-ți va asigura un trai bun?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru johnnny123):

Nuj cum sa ti explic, au venit din afara și sunt în șomaj, nu stiu dacă au bani sau nu când ii întreb se supara îmi zic ca nu au nu sunt deschiși nu ma asculta când am probleme nu ma asculta profund zic mereu da da si atat.Eu povestesc ce am nevoie și tac.Nu ma suna niciodata dacă nu ii sun eu sa le cer

| johnnny123 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

În primul rând, niște părinți responsabili ar trebui să înțeleagă că te afli într-un moment crucial și că ai nevoie de susținere mai mult decât oricând. Chiar și dacă-ți trimit mâncare tot înseamnă ceva, dacă cu altceva nu te pot ajuta.

Iar dacă chiar nu există nicio cale de a te înțelege cu ei, atunci va trebui să-ți găsești un job part time, care să-ți permită să înveți pentru examene. Și asta este, îți va fi foarte greu patru luni, tragi de tine, dar apoi scapi.

În absolut niciun caz nu renunți la facultate acum, chiar dacă asta înseamnă să-ți vinzi și haine sau alte lucruri de care nu ai neapărată nevoie.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru johnnny123):

Pai eu am încercat dar nu ma asculta mama tot despre greutățile ei vorbeste si uita sa ma asculte

| KovacsB a răspuns:

Daca vrei poti.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru KovacsB):

Ai facut o tu sa vezi cât de greu e?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam toti trecem prin perioada asta la un moment dat dar eu zic ca poti munci dar nu full time, macar 4 ore sau 5 daca iti gasesti pe undeva si noaptea stai sa inveti, va fi greu dar macar gandeste-te ca e ceva permanent dupa ce scapi o sa ai mai mult timp

| LePapillonSurvivant a răspuns:

O sa te cam saturi de munca. Ai pornit pe un drum. Termina-l! Ajungi la capat si pe urma, vezi ce iti rezerva destinul. O facultate serioada, nu se face la fara frecventa. Strange putin randurile, aduna-te si rezolva restantele. Pe vremea mea nu se putea trece in anul urmator cu restante. Aveai restante, repetai anul.
Rabdare si multa aplecare spre ceea ce conteaza.
Parintii va ajuta?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru LePapillonSurvivant):

Nu, nu ma mai ajuta.Inainte da pentru ca aveam la ei o alocatie germana acum foarte puțin ce mi dau ei abia ajung pentru mancare.