| Anastasiaada a întrebat:

Am absolvit de curand programul de licenta filologie portugheza- germana, insa momentan sunt masteranda in cadrul unui program de studii culturale. As dori sa urmez cariera de profesor: este posibil sa predau germana cu acest masterat? Mentionez si faptul ca am nivelul 1 psihopedagogic si il urmez acum pe al doilea. Va multumesc!

2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Cred ca va trebui sa faci niste cursuri de pedagogie.

| alessia5158 a răspuns:

Nivelul I-initial de pregatire psihopedagogica ti-ar fi fost indeajuns sa ocupi un post didactic in invatamantul anteprescolar, prescolar, primar si gimnazial si de a preda IN SPECIALIZAREA inscrisa pe diploma de licenta.
Cat priveste nivelul II-avansat de pregatire psihopedagogica, care ti-ar da dreptul de a preda germana in invatamantul liceal si postliceal, nu cred ca vei putea preda limba germana decat daca acel "program de studii culturale" l-ai face in limba germana.