| anonim_4396 a întrebat:

Bună tuturor! Am fost admisă la UTCB, la Facultatea de Hidrotehnică - Automatică și Informatică Aplicată și de asemenea sunt șanse mari să intru și la UniBuc, la Cibernetică Economică. Problema este că nu știu pe care să o aleg. Mă puteți ajuta cu informații și sfaturi relevante? Ce ați face voi în locul meu? Țin să menționez că mă descurc foarte bine cu matematica, am cunoștințe bune de economie, însă nu am mai făcut fizică de 2 ani și nu prea mă descurc. Totuși, știu că materia se reia de la zero, la fel și cu informatica, pe care nu am studiat-o până acum

Ce oportunități de angajare considerați ca as avea dupa terminarea licentei?

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Foarte multe fete care se duc la utcb renunta dupa primul an pentru ca e o universitate foarte grea si meseriile alea pe care le inveti acolo nu sunt prea placute pentru o fata. Du-te la cibernetica pentru ca o sa ai multe oportunitati, adica munca de birou ca asta inseamna, munca grea, dar platita bine. De ce sa te duci la utcb sa te chinui pe acolo si dupa aia sa lucrezi numai cu barbati, sa stai pe teren, sa umbli sa iti cauti job? Si era de asteptat ca o sa fii admisa, aproape toti sunt admisi, nu se mai inghesuie tinerii la facultati din astea