| BDRita a întrebat:

Bună tuturor! Am o mică-mare nelămurire. Doresc să devin pompier dar sunt fată și la recrutări scrie clar că trebuie să fiu băiat. Însă există și femei pompier dar nu îmi dau seama cum. Apropo sunt la liceu intru în a 12a și chiar vreau să fac ceva cu viața mea

3 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Tu vezi prea multe filme americane. La noi doar in personalul auxiliar (asistente medicale, contabile, femei de serviciu) sint femei.
E o munca dura si cu mare risc. Nu ai forta necesara pentru interventiile la incendii. Daca vrei uniforma, orienteaza-te spre politie sau in armata.

| samiZiciPompier a răspuns:

Pe mine nu m-au lasat la inceput, asa ca am devenit baiat si am intrat tongue