| TheJoint a întrebat:

Buna tuturor.As avea o intrebare legata de facultatea de medicina. Daca mi-ar putea spune cineva cam tot ce consta in traiul de acolo, in general.Cat trebuie invatat pentru un examen,cat dureaza cursurile intr-o zi,stiu ca depind si de specializare toate astea,deci nu ma deranjeaza, nu trebuie sa fie neaparat in general.Cu cat mai multe detalii, cu atat mai bine. Sper ca ati inteles ce am dorit sa spun.Multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| AllisonStevens a răspuns:

Pai in primul an ai urmatoarele cursuri : anatomie(cursul la anato se numeste embriologie),biochimie,biofizica,biologie celulara, fiziologie, marketing, genetica, psihologie.
In primul semestru toate cursurile tin 2 ore, iar in semestrul doi fiziologia si biochimia tin 3 ore.Materii de an ai doar anatomia si biochimia, restul se impart pe semestre, de exemplu pe sem 1 faci biofizica si genetica, psihologie, pe sem 1 faci biologie celulara, fizio, marketing.
La fiecare materie ai lucrari practice(lp). Materia de lp este total diferita fata de cea de curs, iar la sfarsitul semestrului dai examen practic la lp. Daca treci de acest examen intri in sesiunea propriu zisa.Lp urile tin 3 ore.
In timpul anului se mai dau lucrari, colocvii ca sa nu lenevesti si in sesiune intrii cam cu jumate /3 sferturi de materie deja parcursa.
In ceea ce priveste orarul poti sta la facultate de la 8-16, 8-18, 11-20 bineinteles cu ferestre de o ora, doua.
In concluzie nu prea ai cum sa te plictisesti, esti tot timpul in alertalaughing
In ceea ce priveste profii, atat cei de curs cat si cei de lp(care sunt tineri si fff de treaba si suuuuuuuuuuuuuuuuper destepti)isi fac treaba cu seriozitate si chiar se implica!
Iti doresc mult succes daca vrei sa dai la medicina si daca ai vreo nelamurire poti sa ma intrebi!

| TheJoint explică (pentru AllisonStevens):

Toate astea depind si de facultatea la care esti, nu? Ma refer la oras.

| AllisonStevens a răspuns (pentru TheJoint):

Da,depinde si facultatea la care esti.tot ce ti-am zis eu este despre umf carol davila, din bucuresti.am auzit ca si cea din cluj este f buna.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu invatatul este variabil. Daca vrei sa te tarasti prin facultate, sa impusti 5-ul, e suficient sa citesti fiecare laborator in saptamana in care se preda si apoi sa inveti in sesiune 3-4 zile pentru fiecare examen (in ritm de sesiune de 14-16 ore pe zi). Daca vrei performanta, trebuie sa inveti pe tot parcursul anului si in weekenduri, iar in sesiune in celle 3-4 zile sa repeti si sa sedimentezi ce ai invatat.
Cursurile si laboratoarele sunt mai multe in primii doi ani (cam 35 de ore pe saptamana) si mai putine in nii urmatori (in jur de 30 de ore pe saptamana).
Specializarile din cadrul univeristatii de medicina sunt doar 3: medicina generala, stomatologie si farmacie. Alegi de la inceput la care dai examen si pe care o urmezi. (nu am inclus colegiile de 3 ani de asistente si moase).

| fuzzer a răspuns:

Din cate stiu eu medicii au cel mai mult de munca, aici ma refer la invatat ei termina cu scoala pe la aproape 30 de ani, si in Romania nu pot spune ca traiul medicilor este unul decent, in alta tara da, caci si din cauza asta au plecat medici buni din tara, din cauza salariilor mizere.Si in fine,mi se pare o meserie frumoasa, ce implica indemanare, pricepere, si itelegere, mult succes!

| TheJoint explică (pentru fuzzer):

Da,cam toti stim care este treaba cu medicii in Romania, iti dau dreptate.Si multumesc frumos.