| metamorfoza666 a întrebat:

As avea si eu nevoie de un sfat : Am terminat clasa a XI-a la un profi real (mate-info intensiv). De cateva luni ma tenteaza sa dau la medicina(Cluj). Credeti ca, daca m-as apuca acum de ore in particular de biologie si chimie, as reusi sa recuperez?(mentionez ca in 3 ani de liceu nu m-au interesat deloc aceste materii). Sunt constienta ca pentru a intra la medicina, dar si pentru a face fata, e nevoie de foarte multa munca si perseverenta.Chestia e ca nu stiu daca "sa ma leg la cap " sau nu, desi atata timp cat incep sa inteleg anumite chestii, in general, (aici, biologia si chimia), imi plac.In concluzie, celebra intrebare, merita sa dai la medicina sau nu? Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi happy

9 răspunsuri:
| mnopqr a răspuns:

Daca asta e ce-ti doresti asta ar trebui sa faci. big grin Dar gandeste-te foarte bine inainte ca esti fata mare acum si ce faci mai departe iti va influenta foarte mult activitatea profesionala.

| AleGsZ a răspuns:

Mai, "merita" sa dai la medicina, din puncte de vedere financiar si ca vrei sa ajuti oameni (/animale), dar cu 3 ani de liceu de informatica intensiv... nu te-au interesat biologia si chimia, nu prea ai sanse, deoarece ai pierdut multa materie, foarta importanta fiind cea din clasele 9-10.
Deci ori te muti din clasa aia, intr-una de stiinte si faci toata vara meditatii la biologie si chimie, ori stai in clasa de info intensiv si te gandesc la alta facultata.

| AleGsZ a răspuns (pentru AleGsZ):

Reiau: [...] si te gandesti la alta facultate.

| mixxjim a răspuns:

Deci la proba de biologie ai doar un manual de tocit, anatomia, as zice ca e fezabil. problema ar fi la chimie, ca ai 3 manuale, si chimia nu-i chiar o poezie de invatat pe de rost, ca-s si probleme. nu stiu cata chimie stii, dar ti-as sugera sa incerci sa gasesti un prof care se ocupa de pregatire pentru admitere la medicina - si asta chiar de acum, nu la toamna, in special la chimie, cu care sa dai niste teste sa-ti vada nivelul, si ei pot aprecia daca poti recupera sau nu. dar unul serios, nu unul care sa spuna orice doar ca sa-ti ia banii pe pregatire, sper sa mai existe si oameni pe lumea asta. in plus, ei mai au si subiectele de anii trecuti, vezi despre ce-i vorba si apreciezi si tu daca sa te inhami la caruta. vezi de ce e bine sa inveti la toate la momentul potrivit? ca nu stii ce idee apare pe parcurs, si pe urma-ti pare rau, asta nu se intelege astazi din pacate la scoala. oricum, succes, nu e o treaba usoara, si cu bacul in fata, dar eu spun ca daca chiar vrei sa faci asta ai sa poti!

| stpu a răspuns:

Ceea ce merita pentru ceilalti nu inseamna ca e bun si pentru tine. Sau ce e bun universal, nu inseamna ca iti aduce vreun beneficiu.
Ai mult de muncit. Acum conteaza foarte mult ce-ti doresti. Consider ca atunci cand iti doresti ceva orice munca e o placere. Iar sa-ti implinesti visele sau sa-ti atingi scopurile e un sentiment mai puternic decat orice drog.
Daca vei munci foarte mult pana la admitere, ai toate sansele. dar nu uita ca mai intai ai de luat un bac, asa ca nu neglija pe parcurs celelalte materii.

Răspuns utilizator avertizat
| problematica07 a răspuns:

Pentru a intra ai evoie sa stii toata biologia corpului uman, mai putin chimia si fizica(dar sa stii bine bazele). Merita cu adevarat sa faci medicina, dar vei ramane socat in ultimii 2 ani. Adevaratele spirite ale medicinei e sa-i ajuti pe altii si sa castigi bani. Sper sa reusesti si mult noroc in viata!

| LifeLines a răspuns:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu. Am terminat si eu clasa XIa, si mi s-a nazarit sa dau la medicina. M-am tot gandit si gandit... Daca voi fi in stare sa invat atata amar de materie (eu fiind la profil uman n-am vazut chimie si bio dintr-a Xa), daca voi fi capabila sa stau in facultate 6 ani si sa acumulez mormanul de informatii... Am avut "noroc" cu o cunostinta, rezidenta acum care mi-a raspuns la cateva intrebari legate de viata de student/medic. Ce am retinut: de biologie te poti apuca si in toamna ca n-are nimic, dar de chimie daca nu te apuci de pe acum nu prea ai sanse sa acumulezi toata informatia necesara. Incerci cu chimia vreo 2-3 luni si daca vezi ca nu merge poti sa dai la Targu-Mures unde examenul de admitere consta doar dintr-o singura materie la alegere (bio, chimie, fizica). E greu la medicina dar nu imposibil. Tipa mi-a spus ca, daca te multumesti cu nota 7-8 la examene poti sa duci o viata "normala" de student - adica sa inveti doar in sesiune. Bine, mie una nu-mi surade chestia asta da ma rog. Daca vrei mai putem vorbi pe mess - sa nu ma lungesc aici atat.

| madalina1994 a răspuns:

Buna! Desigur ca ai timp sa te pregatesti pentru admiterea la medicina. La aceeasi facultate vreau sa optez si eu si mentionez ca sunt profil uman si nu m am intalnit cu aceste materii insa invat in fiecare in speranta ca pana la nu voi reusi si i au admiterea cu nota mare. Cred ca se merita sa alegi medicina deoarece sunt multe posturi de munca si de asemenea are multe ramuri iti poti alege tu ce vrei sa fii : oftalmolog, chirurg. E intr adevar mult de invatat dar merita efortul.Succes!