| aleahimk a întrebat:

As vrea sa stiu ce oportunitati sunt dupa terminarea unei facultati de Litere. Este sau a terminat cineva aceasta facultate, astfel incat sa imi poata spune cam cum se desfasoara cursurile acolo? Ma refer la modul de a preda al profesorile, felul de a fi, sala de curs cum este, activitati in cadrul facultatii si cum vi se pare sau vi s-a parut studiind la Litere happy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Cu placere. Nu stiu sa se faca si prin tara dar uita-te atent pe site sau da-le un email si intreaba-i, periodic poate organizeaza si prin tara, dar in Bucuresti au studiourile si dotarile pe care faci se practic ce ai de facut, e greu sa se plimbe cu aparatura dupa ei prin tara.

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Dupa facultatea de litere iesi in principiu prof de limba romana. Secundar poti fi prof de limba straina pe care ai studiat-o in facultate impreuna cu romana si/sau traducator pe limba respectiva. In functie si de masteratul ales dupa facultate, poti face si etnologie/folclor (cercetare) sau comunicare/PR - cu care poti lucra prin firme de publicitate (teoretic, practic e aproape imposibil daca nu esti chiar un geniu sau nu ai relatii in domeniu) sau prin institutii/firme mari care au post de PR. In domeniul privat cel mai probabil secretara, daca esti fata, ca baiat nici macar asta. Atmosfera in facultate e ingrozitor de plictisitoare, majoritatea sunt fete deci liniste. La litere merg in general persoane care au un talent deosebit la poezie sau literatura si care astfel isi aprofundeaza cunostintele sau isi creeaza un lant de cunostinte in care sa evolueze ulterior. Ai putea combina cu un curs de jurnalism, poate sa ajungi reporter sau prezentator pe la tv, dar pentru asta trebuie sa fii genul foarte "bataios" pentru ca e o jungla infioratoare domeniul. Profii sunt ca peste tot, unii mai stricti si mai limitati la un curs, acelasi pe care-l predau de 20 de ani, altii deschisi, inovatori. Unii vor la examen cuvant cu cuvant cursul lor, altii lasa complet liber la imaginatie si logica. Si ca o concluzie, nu am facut litere dar am informatii direct de la "sursa", ca sa zic asa happy

| aleahimk explică (pentru mixxjim):

Si despre cursurile de jurnalism ce imi poti spune? happy

| mixxjim a răspuns (pentru aleahimk):

Http://www.intactmediaacademy.ro/, cursuri de reporter tv sau prezentator tv - e al trustului cu Antena 1 etc.

sau
http://www.scoaladeteleviziune.ro/cursuri-stvf/index.1.html - prezentator stiri, prezentator emisiuni etc. e si o lista cu cei care au absolvit cursurile la ei si acum lucreaza prin televiziuni

Mai erau si cei de la MediaPRo (cei cu ProTv) care organizau si ei astfel de cursuri dar vad ca nu merge site-ul si nu prea mai sunt de gasit, or fi renuntat.

| aleahimk explică (pentru mixxjim):

Numai in Bucuresti se fac aceste cursuri? In Pitesti, Brasov nu se pot face? Iti multumesc pentru raspunsuri. happy

| mixxjim a răspuns (pentru aleahimk):

Cu placere. Nu stiu sa se faca si prin tara dar uita-te atent pe site sau da-le un email si intreaba-i, periodic poate organizeaza si prin tara, dar in Bucuresti au studiourile si dotarile pe care faci se practic ce ai de facut, e greu sa se plimbe cu aparatura dupa ei prin tara.