| bubiii a întrebat:

Buna tuturor! Ceva pareri despre specialitatea Psihiatrie? Am observat ca este foarte cautata in randul absolventilor de medicina.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai cineva care este in realitate medic psihiatru poate sa i ti spuna o părere despre aceasta ramura a medicinei psihiatria, daca ai cunostinte printre medici psihiatrii si poti vorbi cu ei sigur te ar sfatuii in legatura cu aceasta meserie deoarece ei cu asta se ocupa zilnic si multi "nebuni" pacienti le trec pragul si iti pot spune practic cum decurg consultatiile, ce varsta ai si mult succes.

| Floridori a răspuns:

Ca oricare alta specializare, sunt de parere ca trebuie sa fii pasionat, sa iti placa cu adevarat.
Totusi, studiul si deslusirea creierului si a mintii umane este o ecuatie cu multe necunoscute pentru stiinta moderna si prezinta anumite obstacole.
Un obstacol ar fi stigmatizarea.Sa stii ca nu numai pacientii acestei ramuri, dar si medicii psihiatri, sunt stigmatizati de societate, in lipsa unei bune intelegeri a mecanismelor ce declanseaza si intretin tulburarile mintale. Vorbesc aici de Romania, fiind o societate retrograda.

Daca nu iti pasa de ceea ce spune lumea, daca mintea umana te pasioneaza, ai putea lua in calcul aceasta varianta.Pentru a profesa, totusi, trebuie sa ai un control exceptional al propriei minti.

| Eireann a răspuns:

Poate s-a schimbat in ultimii ani dar cand am terminat eu absolventii fugeau de psihiatrie. Erau la moda mai mult derma, neonatologia, chirurgia si ATI.

| carevaescu a răspuns:

Daca intrebi ca sa iei o decizie, cel mai bine te duci si vezi cu ochii tai.
Mie, unul, nu mi-ar plăcea deloc sa lucrez in acel mediu. E si uneori periculos. Dar si funny.

| cristianvalentin337 a răspuns:

Am o parere foarte proasta de ceva timp ma tot duc la psihiatrie dar nu ma ajuta cu nimic. recomand sa-ti rezolvi problemele singura

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru cristianvalentin337):

Esti timpit, ce a intrebat ea si ce ai inteles tu, nimic, ea a intrebat ce parere aveti de specialitatea psihiatrie adica ea vrea sa devina medic psihiatru nu ca ar avea ea nevoie de un psihiatru ai inteles?