| Curious2 a întrebat:

Bună tuturor, eu am întrebat, în stânga şi dreapta, cum pot să devin bibliotecar, adică de ce studii am nevoie ca să devin bibliotecar.
Din răspunsurile, pe care le-am primit, rezultă următoarele: "Am nevoie de o diplomă de licenţă in "Litere", "Istorie " sau "Filosofie ", apoi de un master in "Biblioteconomie" la Cluj Napoca sau Bucureşti.
Întrebarea mea este următoarea: "Cele scrise / tastate de mine, mai sus, sunt adevărate?
De aceste sudii am nevoie ca să devin bibliotecar?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, unele din ele, biblioteconomie inclusiv.

| Catrice a răspuns:

Cam da.
Țin minte dintr-o discuție veche cu bibliotecara din școala generală care a ieșit la pensie acum câțiva ani ca avea și master făcut.

| minrest a răspuns:

Da, este bine. DAR poti face de la inceput Bibloteconomie. Tinand cont de faptul ca e o meserie vasta. Programul de studii de licenta de Biblioteconomie, Facultatea de Litere, UB.

| Curious2 explică (pentru minrest):

Cum pot să fac, încă de la început "Biblioteconomie"?
Nu toţi studenţii de la "Litere" fac aceleaşi cursuri?
Cei care vor opta pentru cursuri de "biblioteconomie", nu vor mai urma cursurile obişnuite?

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

La o facultate sunt mai multe programe de licenta. La Litere ai program de licenta de Biblioteconomie; adica, faci numai Biblioteconomie - Catalogare, Clasificare, gestiunea cartilor informatizata, prin programe dedicate - adica faci facultatea de Biblioteconomie. De ce nu intri pe pagina UB, iar apoi pe pagina Facultatii de Litere, sa cauti acest program de studii de licenta?

| Curious2 explică (pentru minrest):

Am căutat programul pe site-ul facultăţii de "Litere", acesta este site-ul : " https://www.ubbcluj.ro/ro/programe_academice/licenta/#litere ".
Nu scrie ca ar fi o specializare pe " Ştiinţa Informării şi a documentării ", adică "Biblioteconomie ".

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

Vezi ca ai cautat la Babes-Bolyai, nu la Universitatea Bucuresti. Singurul program de licenta din tara pe specificul asta e la UB, cu vreo 14 ani in urma nu era nimic.

| Curious2 explică (pentru minrest):

Eu nu am găsit nimic altceva decât asta :"http://prntscr.com/115wnon".
La ultimul domeniu de licenţă te referi?

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

Uite baiatu': https://litere.ro/studii/licenta/. Programul de studii de licenta ''Stiinte ale informarii si documentarii''. Am cautat ''Universitatea Bucuresti'', primul raspuns e pagina oficiala, am intrat la ''Facultati'', am selectat ''Litere'', apoi parca ''Studii''.

| minrest a răspuns (pentru Curious2):

Asta nu inseamna ca stiu de scoala asta de pe net. Am eu insumi postuniversitara de un an de Biblioteconomie, cu aceeasi profesori, cunosc un baiat care e anul I acum, si cateva persoane care au facut ori facultatea asta, ori un master. Este o scoala din care iesi Bibliograf, si poti lucra intr-o biblioteca centrala... daca te angajeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Litere. Trebuie sa fii un om de litere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bibliotecara de la mine a făcut doar un curs.

| LaurAndreii a răspuns:

Iti trebuie limba si literatura Romana nu conteaza inveti la coltul strazi ca asa e in Romania ai pila esti biblotecara cu analfalbetul facut praf.