| Mikys99 a întrebat:

Imi cer scuze pentru categorie dar nu stiam ce sa pun! va rog sa luati aceasta intrebare in serios. Sunt din Moldova si am dat la universitate in Romania, speram sa intru la buget insa nu am intrat cu toate ca aveam media alta, fara buget nustiu daca ma voi putea descurca mai ales ca trebuie sa platesc si caminul, nu stiu ce sa fac imi doresc foarte mult, se poate de lucrat si invatat in acelasi timp? se gaseste de lucru? Multumesc mult tuturor!

Răspuns Câştigător
| mihaelaic a răspuns:

Da, sigur că se poate lucra în acelaşi timp, poţi lucra part-time. Sora mea este la facultate (a fost anul I) şi are colegi de grupă şi de facultate care se întreţin singuri cu serviciu part-time, pe lângă facultate. Important este să te ţii de treabă, pentru că şi un serviciu part-time, şi facultatea în acelaşi timp îţi fură mult timp! Dar nu ar trebui să renunţi doar din acest motiv (care este în mintea ta, este o îngrijorare care te împiedică să continui cu curaj). În plus, dacă te ştii bun la ceva (sunt foarte multe lucruri la care un om este bun, dar nu conştientizează), poţi face bani şi din asta! Cunosc persoane care scot bani din portrete (75 lei doar dintr-un portret care se poate face într-o oră), cunosc persoane care scot bani frumuşei din hand-made, care scot bani din crearea de site-uri (dacă cunoşti ceva programare), alte persoane se pricep la unele reparaţii de calculatoare, lista este lungă. Important este să ai încredere în capacităţile tale şi să acţionezi cu curaj. La întrebarea "se găseşte de lucru" ţi-aş oferi răspunsul unui profesor universitar: "Dacă baţi la două sau trei uşi, este posibil să nu ţi se deschidă niciuna. Dar dacă baţi la zece uşi, atunci una din uşi sigur ţi se va deschide!" Ce înseamnă asta? Încerci la cât de multe job-uri poţi să aplici şi apoi vei alege din cele care te-au acceptat. Nu te descuraja doar din cauza gândului că banii te-ar putea limita. Nu banii sunt cei ce te-ar limita, ci gândul pe care îl ai tu că banii te-ar limita, acest gând este adevăratul care te limitează! Mult succes şi încredere, după un an, dacă eşti bun, poţi fugi la buget şi ai scăpat şi de grija asta!

2 răspunsuri:
| vinusipaharu a răspuns:

Daca iti doresti mult se poate, desi la inceput o sa iti fie greu, o sa iti intri in ritm. E bine ca esti ambitios, sa nu te lasi, bafta!

| KeepCalmThinkDiffrent a răspuns:

Bună!
In funcție de orarul facultății, iți poți găsi un job fulltime sau part-time din care să te intreții.
Va fi greu, dar nu imposibil!happy