| Silvyuta a întrebat:

Ma numesc Silvia.
As avea o intrebare, legata de cariera!
Sa spunem o intrebare pentru angajare.
De ce se intra la un loc de munca numai pe pile si pe bani?
De ce altii care merita cu adevarat un post nu-l primeste?
Este corect asa?

5 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Silya mai e o intrebare: De ce angajatii care muncesc mai mult si isi dau interesul sunt mai prost platiti decat "pilele" care nu fac mare lucru, si pe deasupra sunt si primii luati in vizor cand e vorba de concedieri, reduceri salariale etc?

| zdrangoi a răspuns:

Nu-i frumos, da-i sanatos!

| MarianAsh a răspuns:

Bună Silvyuta, bine ai venit în lumea capitalistă!
Bineînţeles că toţi angajatorii îşi doresc cel mai bun angajat, cel mai bine pregătit, cu educaţia potrivită şi pasionat de ceea ce face.
Dar pe lângă aceasta acel angajat trebuie să prezinte o garanţie a seriozităţii sale: ori cineva garantează pentru el (în România se zice "pilă", în restul lumii referinţe) ori investeşte în acea companie (în România se oferă "mită", în restul lumii se cumpără acţiuni).
Du-te la interviu cu recomandări serioase de la persoanele cu care ai dezvoltate relaţii profesionale, nu căuta pile. În cadrul interviului prezintă-te ca o persoană de calitate care va aduce prin simpla prezenţă o valoare în plus firmei, vrei să îţi vinzi abilităţile nu să cumperi un post.
Succes!

| Klepto a răspuns:

This is how the world works!
Unul destept care merita nu se poate pune cu cineva mai putin necalificat daca el are pile.Un prost pe un munte de bani, pile si relatii o sa ajunga mai sus decat un destept fara, iti trebuie si oleaca de noroc in viata.
Nepotismele sunt la putere.

| recistru a răspuns:

Silvia nu este corect dar asa este Romania noastra.