tuturor! Nu stiu daca este o intrebare potrivita pentru un astfel de site, dar eu am speranta ca voi gasi un raspuns serios care sa ma ajute.As dori sa dau la Facultatea de Medicina Veterinara si nu am prea multe informatii in legatura cu ceea ce implica urmarea unei astfel de profesii. Ador animalele, iubesc pisicile, caini, caii, iar pe celelalte le vad la fel, niste fiinte care au nevoie de iubire si protectie. Ei bine, sa trecem peste acest discurs lung laughing) Ceea ce-mi doresc sa aflu este cam ce ar trebui sa invat pentru a intra la aceasta Facultate? Tin sa mentionez ca eu sunt la profil uman si sunt constienta ca am foarte mult de recuperat, dar eu nu m-as vedea facand altceva.As dori un raspuns cat mai detaliat, daca ma puteti ajuta.Va multumesc devilbig grin

6 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Toate intrebarile sunt potrivite pentru acest site, chiar si cele intime in ultima vreme.
Si daca ai acest hobby, de ce nu ai urmat si un astfel de liceu?

Nu am fost foarte decisa de ceea ce voi urma, iar acum stiu ca am luat hotararea destul de tarziu, dar ce pot face, vreau sa incerc happyMa poti ajuta sau nu?big grinI mean, daca ai ceva cunostinte despre ceea ce vreau sa aflu happyEu vreau sa lupt si, dupa cum am mai spus, nu ma vad facand altceva.Pur si simplu intr-o zi mi-a trecut prin minte,, asta este ceea ce-mi doresc''.am fost foarte nehotarata pana mai acum ceva vreme. Asa ca eu inca mai am speranta ca voi recupera. Iar la mate info nu ma vedeam eu, la stiinte maybe, dar nu stiu ce a fost in capul meu pe atunci. Ti-am zis ..eram foarte indecisa happy

| Reek54 a răspuns (pentru AppleJuice):

Nu mai bine faci tu un curs care dureaza 6 luni, decat sa te duci la facultate?, ca ar fi cam acelasi lucru, doar ca dureaza mult mai putin

| mixxjim a răspuns:

Nu spui de unde esti asa ca fac referire la Bucuresti. USAMV de care ti s-a spus este Univesitatea de Stiinte Agronomie si Medicina Veterinara din Bucuresti http://www.usamv.ro/ dar exista si in celelalte centru universitare mari din tara (Cluj, Iasi, Timisoara).
UMF este Universitatea de Medicina si Farmacie dar e vorba de cea umana, nu vad de ce ai face medicina umana ca apoi sa dai nu stiu ce diferente pentru a iesi medic veterinar :)
In cadrul Universitatii pomenite mai sus exista Facultatea de Medicina Veterinara iar pe site-ul lor poti gasi tot felul de informatii utile http://fmvb.ro/social/admitere
Problema este ca inca nu se stie cum se va da admiterea anul asta, daca se da pe materii sau se merge tot pe sitemul note bac+medii pe ani. Probabil undeva prin martie o sa se afle detaliile astea. Ei au un nr. de tel. pentru informatii afisat pe site, ii poti suna sa-i intrebi cum e cu admiterea. Inainte cand se dadea admiterea pe materii se dadea examen la chimie si la biologie, materia de-a X-a cred (zoologia). La sectiunea "Studenti" de pe site ai si orarul, pe ani, poti sa vezi si ce materii se studiaza.

| Decrepit a răspuns:

USAMV-ul trebuie sa-l faci,pentru ca daca faci UMF-ul,de exemplu,o sa ai nevoie dupa de un curs de recalificare anevoios si care uneori si costa niste banisori.Tu ramai pe tandemul clasic pentru orice contine cuvintele medicina,farmacie si stomatologie, biologie, in special cea anatomica, a animalelor, plus chimie organica.Si niste fizica,sa "asezoneze" treaba si sa stii umbla cu aparatele dintr-un cabinet de medicina veterinara.Iar daca e performant cabinetul ai destule aparate,care trebuie calibrate si puse la punct,pana inainte si de o consultatie a unui animal.Iar,in legatura cu plata,da iei bani buni, insa cu o conditie : sa-ti vina la cabinet multe pufosenii, adica mate si caini, ca altfel, merge mai greu.In special, ar trebui, ca medic veterinar, sa te bucuri pentru pufosenii mari si mai greu de ingrijit. Daca esti in a 9-a sau a 10-a, inca nu-i prea tarziu, sa te duci la un profil de SN, dar inainte de asta, recapitulate brici chimia organica (pe care o faci in clasa a 10-a si a 11-a) si anatomia.

Daca totusi vrei bani mai multi,ingrijeste oamenii.Un medic ortoped,de exemplu, ia bani frumosi, si aici, si in afara si nici n-are o treaba prea grea, dupa ce termina facultatea si rezidentiatul.

Ce reprezinta USAMV-ul? sunt clasa a 11-a si as dori sa aflu daca pot invata fara a fi nevoita sa ma transfer happy dupa ce carti ar trebui sa invat mai exact happy vreau detalii, multe detalii, de bani nu-mi pasa si nu cred ca am pus problema asta in ceea ce am scris happyiti multumesc pentru raspunsul dat happy