| Andie a întrebat:

Buna tuturor. Sunt clasa a 11a si m-am hotarat sa dau la medicina pentru ca imi place foarte mult meseria de doctor. Am inceput si pregatirile numai ca. sunt nehotarata in privinta unui singur lucru: medicina dentara sau cea generala? As dori argumentre pro si contra pentru ambele, din partea cunoscatorilor. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca om care stie despre ce e vorba, iti spun ce mi s-a spus si mie cand aveam varsta ta:Stomatologie! Eu n-am tinut cont, nu-mi pare rau pentru ca mie nu-mi place stoma, dar din pct de vedere financiar si mai ales al timpului de pregatire stoma bate de departe medicina generala.
La med gen faci 6 ani apoi rezi 5, in medie, iar bani n-o sa ai decat daca faci chirurgie, si nici atunci intotdeauna. Daca lucrezi in privat mai iese ceva dar 80% din munca ta se duce la patron.
Dupa cei 6 ani de medicina dentara iti deschizi cabinet si scrii pe usa ce preturi vrei. Poate n-o sa-ti deschizi cabinetul tau imediat dar in niciun caz nu dureaza asa de mult ca la o specialitate medicala propriu-zisa.
Mai gansdeste-te, ai timp, oricum in primii 2 ani( sau3. nu mai stiu exact) te poti transfera de la una la alta, dar sa stii ca e mai simplu la stomatologie.

6 răspunsuri:
| deeeeeebora a răspuns:

Si eu sunt a 11a si eu vreau med(si fac preg pentru asta). tu in ce oras vrei? eu vreau la mg la cj daca Dumnezeu m-a ajuta.

| hiphopbeatz a răspuns:

Pai puneti intrebariel astea singura: iti place sa bagi maininel in guriel oamenilor, daca da, alege asta, nu e atat d emult sange, si iti faci si birou din ala privat, si na, te-ai scos.

daca doresti genereala este cel mai bien sa studiezi in cluj, apoi sa lucrezi 3 ani in starinatate, c aintern, apoi te poti intoarce, si te poti angaja la clinicile private, unde de asemenea, te scoti cu bani frumosi.

acum depinde de tine, ai sange rece, iti place mai mult ideea de a lucra pe parti ale corpului, sau mai mult, in a lucra dantura cuiva, si de aici sa zambesti odata cu pacientul tau=)

ai mana usoara, la dantura am refer aici, sa nu bruschezi, gen daca dai o palma, nu se planga omu de langa tine 5 anilaughing

si iti suherez sa te uiti la serialul scrubs, este vorba de medicina generala, si este si comedie.=)

pace!

| sheila_2840 a răspuns:

Si eu vreau la medicina... sunt tot a 11-a si sunt indecisa intre dentara si generala si intre cluj si mures. voi ce ziceti? intre cluj si mures? cu argumete pls big grin

| TheyCallMeMeredith a răspuns:

Si eu imi doresc sa urmez medicina. Eu cred ca optez pentru cea generala, deoarece medicina dentara nu ma atrage. Stiu ca medicina dentara este una dintre cele mai grele iar in anul 2 si 3 te baga puternic in stomatologie si in ultimii doi ani vei lucra la clinica ce apartine facultatii pentru a'ti forma mana. La unele facultati am aflat ca primul an la medicina dentara se face cu cei de la m. generala si sunt disectii pe cadavre tinute in formol vreo 2-3 iar in ultimul an se face disectie pe cadavre proaspete. Am citit mai multe pareri de pe un forum. http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=113497

| Andie explică:

Hmm, ambele ma atrag in mod egal si de asta sunt asa de indecisa. Mana usoara mi s-a spus ca am, daca mi-aduc bine aminte. ce-o mai fi insemnand si asta, frica de sange/rani etc nu am, dar nu m-ar deranja nici sa ma ocup de dantura cuiva. Grea decizie. Eu as dori la Bucuresti, la Carol Davila pentru ca e mai aproape de casa, dar nici asta nu e ceva sigur. Sigur la mine e ca vreau la medicina. si atat! big grin

| Andie explică:

Multumesc frumos pentru raspuns! happy