| SuntCineVreauEuSaFiu a întrebat:

Buna tuturor!
Sunt in clasa 8 si sunt nelamurit:
-Vreau sa devin oculist pediatru. Sa merg la colegiu sau sa fac liceul? Tatal meu spune ca la colegiu se duc doar prostii, are dreptate? Ce diferenta este intre colegiu si liceu? Facultatile de medicina accepta elevii de la colegiu? Numai bine happy

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"Tatal meu spune ca la colegiu se duc doar prostii"

spune-i lu' taică-tău că greșește. Un liceu devine colegiu ca urmare a îndelungatei activități educaționale și a performanțelor, titlu ce-l ONOREAZĂ.

Dar tu poți fi "oculist pediatru?!" in ambele cazuri

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In ce tara traiesti?
In Romania colegiile sunt tot licee si sunt declarate colegii doar liceele cele mai bune.
Si pentru medic trebuie sa urmezi apoi o facultate de medicina.

| Violleta2022 a răspuns:

Acum 2 saptamani erai numai clasa a7-a... ai uitat sa fii consecvent cu minciuna? :))

"în 23 Septembrie | SuntCineVreauEuSaFiu a întrebat:
As avea o intrebare- am 13 ani si sunt in clasa a 7-a..."

sursa:
https://www.tpu.ro/......-pediatru/

Intai termina-ti scoala generala clasele 7 si 8 si apoi poti termina liceul, dar cu note foarte mari, ca sa poti avea sansa sa ajungi la facultatea de medicina.
Mai vorbim peste 6 ani, dupa ce termini scoala generala, liceul si iei BAC-ul!
Intre timp, invata sa nu mai minti, ca vei avea numai neplaceri in viata!

| darrio2007 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eee, mai greseste (minte) omul!

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru Violleta2022):

Multumesc foarte mult de sfat, dar chiar sunt clasa a 8-a

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru darrio2007):

Am grest, cred, chiar SUNT clasa a 8-a

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuntCineVreauEuSaFiu):

Cnd minciuna are picioare scurte, cazi singur si te faci de rsuine:
Cum sa fii clasa a 8-a, cand tu ai scris in 23 septembrie ca esti abia a 7-a?
Uite aici:

"în 23 Septembrie | SuntCineVreauEuSaFiu a întrebat:
As avea o intrebare- am 13 ani si sunt in clasa a 7-a..."

https://www.tpu.ro/......-pediatru/

Noroc ca forumul asta are istoric si tine minte toate intrebarile si raspunsurile pe care le dam :))

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru Violleta2022):

Doamne, fata nu te mai fa si tudesteapta cand cineva greseste, la-la-la, forumul asta are istoric. si ce! Daca spun ca sunt clasa a 8-a, atunci sunt! Si nu ma pot face de rusine cat timp sunt anonim, insa, EEu in poza ta de profil vad o pr**sta, si, daca t vad, o sa-ti dau cu ceva in cap fara sa spun nimis. Pazeste-te! A, da nu mai repeta ceea ce ai spus de 2 ori ca si cum te adresezi unui copil mic. O seara buna(adica cat mai rea) iti doresc. Numai bine(rau)!

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuntCineVreauEuSaFiu):

Mai bine taceai din gura, ca te-ai facut naibii de ras.
"Proasta" din poza de la avatar, este o vestita actrita americana: Sarah Gray Rafferty

| SuntCineVreauEuSaFiu explică (pentru Violleta2022):

Tot proasta esti haha

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuntCineVreauEuSaFiu):

Rusine parintilor care nu au stiut sa te educe, ca prea departe de coltul satului nu vei ajunge, cu cat te duce capul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A uitat să fie consecvent*, Jassmina. Nu consistent.

| Violleta2022 a răspuns (pentru floresdemayo):

Ha.ha...ha... autocorectorul, bata-l vina happy

| Mirel4412 a răspuns:

Colegiul e tot liceu, nu stiu ce credeti voi ca sunt. De ex. Liceul din orasul meu se numeste "colegiul national x y", dar sunt 4 profiluri: mate info, filologie, bio-chimie, stiinte ale naturii.
Daca vrei sa fi oftalmolog tot trebuie sa faci o facultate, nu conteaza ce liceu faci, doar ca trebuie sa te pregatesti din timp pentru asta.