| Oanna96 a întrebat:

Buna tuturor.
Sunt in ultimul an de liceu si bineinteles ca aud tot mai des "ce vrei sa faci mai tarziu?" Desigur ca eram constienta de asta inca din clasa a 10 a.Nu voiam sa fac vreo scoala fantastica dupa liceu dar nici deloc nu se poate si asa am ales sa studiez medicina la scoala postliceala Carol Davila. Am un nivel mediu de inteligenta si tocmai de asta am ales aceasta scoala. Si astfel am mers pe ideea ca voi urma studiile la postliceala renuntand inconstient la celelalte optiuni. Ulterior am vizitat de cateva ori scoala postliceala si incep sa fiu tot mai dezamagita. Iar acum vine marea problema. Sunt foarte derutata, nu mai am idee ce sa fac, ce sa urmez mai departe. Incep sa cred ca nu o sa mi fie de prea mare folos aceasta postliceala. O sa dau examen de admitere si la universitatea de medicina insa nivelul este mult mai ridicat si nu cred ca voi face fata. Va rog sa ma sfatuti, sa-mi dati si alte idei de facultati sau orice altceva ce pot sa fac dupa ce termin liceul.
Va multumesc frumos ca ati avut rabdare sa cititi tot. Astept sfaturile si parerile dumneavoastra.

1 răspuns:
| Uxellodunon a răspuns:

Poti sa incerci la medicina veterinara, admiterea este mult mai usoara, desi facultatea e cam la fel de grea ca si la umana. Dar in universitatea ei (universitatea de stiinte agronomice si medicina veterinara Bucuresti) mai ai si alte optiuni interesante precum facultatea de Agronomie, Controlul si expertiza produselor alimentare, Zootehnie, Horticultura, Silvicultura, Biotehnologii, Cadastru etc.

Eu am dat initial la medicina umana, am facut si meditatii si tot nu am intrat, am dat dupa la veterinara si am luat 93 din 100. Desi in facultate e mult de invatat, facultatea e foarte frumoasa mai ales daca iti plac animalele.