| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor! Va povestesc pe scurt o problema ce ma framanta de mult timp.Sunt în ultimul an la facultatea de informatica și ai mei nu prea vor sa ma mai susțină în facultate pentru a termina cu bine la toate materiile si facultatea.Acuma treaba îmi oferă un stres constant, am ajuns sa plang de frica faptului ca n-o sa pot face fata.Ce as putea face sa termin anul cu bine, sa fac un împrumut bancar sau de la prieteni? Am si restante si trebuie sa invat si nu pot lucra. Orice idee aveți care m-ar putea scăpa de stresul asta va rog sa-mi propuneți.

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu inteleg, cum ar putea sa te sustina ai tai, ca tu sa termini cu bine facultatea? Ca doar nu pot invata ei, in locul tau...
Daca ai restante este pentru ca nu inveti suficient, nu pentru ca nu te sustin parintii, ca ei chiar nu au ce sa-ti faca, aici fiind 100% obligatia ta sa pui mana serios si sa inveti.

Se pare ca stresul continu ti-l ofera iubitul, care are deja pe alta si nu mai afce sex cu tine de 4 luni.

Eu te sfatuiesc sa te focusezi pe invatat si sa ii dai aluia un sut in dos, ca-n felul asta nu mai ai stresul lui si ai tot timpul din lume pentru tine, ca sa inveti.

Si mai mult respect pentru parinti, ca muncesc pentru tine sa te tina in facultate, s ate imbrace, sa te hraneasca si sa-ti fei bine.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Violleta2022):

S au oprit cu plata lunara a mea la toate și eu dacă o sa merg sa muncesc sa am cu ce sa trăiesc, nu o sa mai pot invata pentru toate examenele.Ori munca, ori examene.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Ai solutie: pui mana serios si inveti pe rupte ca sa primesti bursa de merit si in felul asta nu mai ai nevoie de banii altora si nici de stresul iubitului care te inseala.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am cum sa invat dacă îmi caut de munca sa nu mor de foame

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ingheata frumos anul, ia si lucreaza o perioada, termini studiile cand o fi. Iasi sau Bucuresti?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Iasi.Si totusi chiar nu ar mai fi nicio soluție sa-mi fac o bucurie anul asta alături de colegii mei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Wow, oameni carora chiar le pasa de colegii de facultate. big grin Hai ca geme de locuri de munca prin Iasi, da-o naibii de facultate. Cu colegii poti sa te vezi si dupa aia oricind.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai timp toata viata sa muncești dar nu oricand poti face o facultate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Timpenia asta unde ai auzit-o?

| alina2k18 a răspuns:

Continua facultatea, fa sacrificii, cere bursa la scoala, fa si imprumut bancar daca poti.
Nu lasa fara sa termini, mai sunt 5 luni!
Daca ai prieteni buni te vor ajuta.
Bravo tie ca termini in vara si te poti angaja.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru alina2k18):

Bursa doar dacă ai medie și nu o am am media 7 si bursele dunt de la 8 iar bursa sociala nu o iau pentru ca ai mei lucrează în afara și vad ca avem venituri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Îmi pare rău că treci prin asta, nu știu exact situația ta.
Dacă ai găsi prieteni de la care sa împrumuți ar fi cel mai bine

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaMadalinaAna):

Atunci ce-i de făcut?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa merg la munca sa fac bani, și eu stiu cat de greu e am fost ospatar si vanzatoare dupa 8h ore de munca nu mai ai chef de invqtqt.Si o materie are câte 4 examene în timpul semestrului iar eu am 4 materii restante deci voi avea la 10 examenele lunar Trebuie sa fiu pregatita altfel ramane sa le iau la anul și diploma nu ti da dacă ai ceva pentru la anul restante

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaMadalinaAna):

Sincer,ai lucrat ospătar in Ro.
Grecia e falimentară, dar totuși un an de ospătar aici te ridică.
Trebuie doar să știi unde.
Asta daca poți îngheța anul.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru anonim_4396):

E asa ușor ca fata singura printre străini? Si ce siguranță ai ca jobul e safe, chiria unde stai, stabilitatea financiara? Povestea ta are o siguranță, mergi cu cineva ca sa merita sa înghiți un an.Si ca sa revin inapoi la facultate e o pierdere de timp

| anonim_4396 explică (pentru AndreeaMadalinaAna):

Vorbim de Grecia.
E o muncă de sezon
Martie-Noiembrie
Aprilie-Octombrie
Depinde unde mergi.
Dacă știi totuși engleza.
Ești speriata de zici că nu ai văzut niciodată trenuri sau avioane.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru anonim_4396):

Este vorba de spațiu strain, singură.Nu ca nu m as adapta la Grecia, engleza stiu foarte bine.