| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot gasi un "job" si o locuinta cu chirie?
Daca stiti va rog frumos,... undeva intr-un oras ...sau indiferent.
Asta pentru ca o sa fiu pe cont propriu in curand. ('_')

Mersi TPU!
PEACE OUT!

Sa ma scuzati daca intrebarea este pusa la alta categorie dar
nu stiu unde s-o pun.(conteaza mult pentru viitorul meu).

12 răspunsuri:
| stillhartu a răspuns:

In orice oras poti gasi un job si o locuinta cu chirie. happy Daca nu ai o viziune asupra a ceea ce vrei sa faci si unde vrei sa ajungi, eu nu te pot ajuta cu mai mult. Nu stiu nimic despre tine, dar intrebarea ma duce cu gandul la un adolescent rebel care nu stie cum sa plece mai repede de acasa. Iti trebuie mult mai mult decat dorinta de a pleca. Toata lumea ar vrea sa plece altundeva si sa faca altceva, dar nu intotdeauna se poate.
Nu stiu ce varsta, dar repet, mi se pare ca nu esti destul de matur pentru asemenea decizie. Daca ai fi fost, ai fi stiut in ce oras vrei sa te stabilesti si ce sa faci acolo.
Mult succes.

| anonim_4396 explică (pentru stillhartu):

Am 20 de ani. Vreau sa ma mut In Bucuresti pe undeva, dar am auzit de la lume ca nu se gaseste de munca nicaeri.

| stillhartu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles. Da, locurile de munca sunt greu de gasit in orice oras. Nu doar in Bucuresti. Depinde putin si de ce calificari ai si ce ai vrea sa faci. Site-urile de profil, ma refer la cele cu joburi (best jobs, ejobs) te pot ajuta sa te orientezi, sa vezi ce se cauta in ce domenii, salariu, program. Daca nu esti departe de Bucuresti poti merge la Agentia pentru ocuparea fortelor de munca si poti cauta si acolo. Apoi, chirii gasesti multe dar sa fii atent la ce/cine si pe ce dai banii. Unii proprietare cer niste preturi uriase pentru "cutii de chibrituri"cu conditii minime. Poti studia ziarele si vezi ce oferte. E destul de greu sa-ti gasesti si locuinta si job. Pentru ca locuinta are trebui sa o cauti undeva cat se poate de aproape de locul de munca si mai ales, sa te poti incadrana in buget (si asta iar in functie de job).
Traiul in Bucuresti nu e deloc ieftin sau usor. Chiriile mi se par exagerat de mari, cheltuielile pe masura.
Inainte sa iei o decizie de genul, trebuie sa te gandesti bine. Sa faci calcule, sa stii exact de cati bani ai avea nevoie pe luna: pentru chirie, intretinere, utilitati apoi ce-ti mai ramane pentru mancare si altele. Poti discuta cu persoane mai in varsta, poate parintii tai, care gandesc putin mai realist ca tine si te pot indruma spre ceva bun.

| anonim_4396 explică (pentru stillhartu):

De acord cu raspunsul tau, dar nu ceva mai exact cred, adica nu poti sa ma ajuti.

| stillhartu a răspuns:

Mai mult decat ti-am spus eu, nu cred ca nimeni de aici poate sa iti spuna. M-as bucura sa ma insel. Dar aici nu gasesti loc de munca si chirie. Pe acest site. Chiar nu inteleg ce ai fi vrut sa primesti ca raspuns. Sa primesti o slujba de la noi, o locuinta? Nu prea avem cum. Dar putem sa te sfatuim, asa cum stim noi. Imi pare rau ca nu te-a ajutat raspunsul meu.
Iti doresc mult succes in viata.

| karsivan a răspuns:

Du-te la Bucureti in vizita prin oras cateva ore, in multe locuri magazine, saormarii etc sunt puse afise ca angajeaza, fa de cateva ori asta si poate ca i-ti gasesti, daca sati aasa pe net nu o sa aflii nimic, grantat, eu am cont pe siturile de angajare si aplic la misto de 5 ani si nu m-a sunat nimeni.

| robertpaul a răspuns:

Daca nu ne spui zona de unde esti si cam care este aria maxima de munca pana unde te-ai duce, te-am putea ajuta. happy

| anonim_4396 explică (pentru robertpaul):

Am 20 de ani, judetul dambovita.Aria maxima tot sudul ro.

| anonim_4396 explică (pentru robertpaul):

Nu gasesc nimic oricum am cautat si eu pe net din astea si nu am gasit ceva, un domeniu. majoritatea sunt in strainatate.sunt numai aiureli! daca ar fi fost asa toata lumea ar gasi de munca.

| robertpaul a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am lucrat 3 ani in Milano, iar de 3 ani de cand m-am intors acasa tot caut. happy

| anonim_4396 explică (pentru robertpaul):

Nici in strainatate nu mai merge treaba deloc, este mai greu sa pleci in alta tara singur sau in alte situati, ma rog este naspa.