| Intergalacticdonut a întrebat:

Buna! Urmeaza sa ma angajez si mi s-a cerut sa completez o declaratie pentru angajare.

Mentionez ca am mai fost angajata vara trecuta pana in septembrie si nu am avut asigurare medicala.

Unul dintre subpuncte imi cere sa bifez unul dintre urmatoarele:
1. Voi aduce adeverinta cu stagiul de cotizare CASS pe ultimele 6 (sase) luni lucrate in termen de 30 zile
2. Nu am lucrat cu contract de munca la un alt angajator

Ultimele 6 luni lucrate se refera la perioada lucrata anul trecut? Daca da, cum pot face rost de acea adeverinta?

3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Poti explica ca in ultimele 6 luni nu ai avut contract.
Se cere aceasta adeverință pentru un eventual concediu medical.
Poti scrie sau explica verbal

| adryang78 a răspuns:

Se referă la ultimele șase luni, exact cum spune. Dacă nu ai lucrat, bifezi punctul doi.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă nu ai asigurarea medicală înseamnă că ai lucrat fără contract, înseamnă că nu poți face rost de adeverință.