| JustSomebody a întrebat:

Va rog cat mai multe raspunsuri.Cunosc o fata de 13 ani care ar vrea sa urmeze profilul mate-info sau stiinte ale naturi.Ar alege mate-info insa este speriata caci a auzit de la multi oameni ca acest profil este foarte greu mai ales la matematica si ca daca nu va mai avea timp deloc deoarece va trebui sa ii stoarca creierii la matematica si fizica.Insa ar alege si stiintele naturii doar ca acolo sunt multe sanse sa devii ceva legat de medicina chimie iar ea ar vrea biolog marin nu biolog intr-o clinica medicala.sadNu se poate decide.va intreb din propria experienta sau din ce stiti sigur:Cum este la liceul cu profil mate-info si cat de greu este, ce examene si teze se dau? Dar la stiintele naturii? Cat mai multe detalii va rog ca sa ii pot explica mai bine.Ea este de cam de media 8 la matematica in schimb de 10 la biologie, geografie istorie engleza si romana.Am pus eu intrebarea pe contul meu deoarece ea nu are cont TPU.Multumesc pentru raspunsuri si funda.

Răspuns Câştigător
| Dana211 a răspuns:

Pentru meseria pe care vrea sa o aiba conteaza prea putin sau chiar deloc profilul liceului dar eu as spune sa nu dea la mate-info pentru ca e greu si nu se merita sa se chinuie daca oricum nu are de gand sa urmeze ceva in domeniu.Nu e imposibil de terminat un liceu cu un astfel de profil si se poate si fara meditatii dar trebuie sa inveti si sa ai ambitie. Timp ai ca la orice alt profil nu cum s-a spus aici si nu e chiar asa crima dar asta depinde mult de capacitatea fiecaruia de a intelege si invata ceva. Teza dai la romana, mate m1, info si la alegere intre fizica, biologie si chimie o materie. Fizica nu se face in mod exagerat mai multa fac cei de la stiinte ale naturii ( cel putin asa a fost la mine). Pentru celalat profil teza se da la mate m2, romana si la alegere tot intre cele 3 materii dar doua din ele nu una singura. Diferenta dintre profile pe langa gradul de dificultate al matematicii care la un profil de gen e o idee mai ridicat, sunt si orele de biologie care de exemplu la siinte ale naturii sunt 2, la celalat doar 1, la chimie la fel si la fizica depinde de liceu.
Sfatul meu e clar stiinte ale naturii pentru ca nu are rost sa se chinuie.

4 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Avand in vedere ca poti sa dai la orice facultate vrei dupa ce termini liceul, nu inteleg de ce se agita atat?
Biolog nu iese dupa liceu ii trebuie o facultate terminata indiferent de profilul liceului

| Laugh25 a răspuns:

Heystraight face
Deci no way:O
Eu sunt la mate-info..nu am vrut acolo dar am picat acolo
Foarte greu..chimia nu este grea, biologia nici atat dar matematica...pff greu rau
Si eu am avut in generala 8-9 la mate chiar cateodata si 10 si acum...ma rog sa iau un 5 sau 4 la test/teza
Bine eu nu am avut o profesoara buna de mateoh go on
Dar este foarte greu.
La mate trebuie sa pricepi repede, sa stii tone de formule...oh go on Eu am cativa in clasa care sunt tocilari la tot si au 7 la mate...deki
Cum zic eu, daca ea merge la mate-info..isi sapa propria groapalaughing

| EmySweety a răspuns:

Buna!
Legat de profilul Mate-Info iti pot da mai multe detalii din propria experienta, si iti spun sincer ca daca esti o persoana cu o gandire logica, ordonata si nu intri in panica la cel mai mic impediment poti face acest profil fara probleme.
Este adevarat, matematica nu estea usoara, dar nu este nici imposibila. Nu te lasa impresionata de persoanele care spun " sa nu cumva sa te duci la mate-info", decat cine nu vrea sa invete spune asta, imi pare rau sa o spun dar asa este.
Tezele le vei da la matematica, romana, o materie la alegere intre (bio, chimie, fizica, informatica) competente lingvistice la o materie la alegere (engleza, franceza).
Nu este greu, si chiar daca mergi in toti cei 4 ani cu o medie de 6-7 tot esti mai avantajat decat cei de la uman care fug speriati in Filologie e teama muncii cu matematica. Profilul real iti dezvolta o gandire logica.
Cu toata increderea iti recomand acest profil.

| kikikikikikiki a răspuns:

Draga mea, la mate-info ii trebuie meditatii, deoarece eu am fost la gimnaziu de 10 si aici la liceu sunt de 9-10 cu meditatii, este mult mai bine la mate-info(in opinia mea pentru ca poti sa urmezi tot ce doresti in viitor), la stiinte ale naturii este multa biologie, fizica si chimie, cand spun multa spun foarte multa. si eu am fost la fel:ce sa aleg dintre mate si bio? am ales mate la indrumarea parintilor si profesorilor, dar asta depinde de ea, daca parintii ei nu isi permit o meditatie la mate in fiecare saptamana va fi greu (pentru ca e de 8-asta inseamna de 7-8 la liceu) dar si la stiinte ale naturii trebuie sa faci meditatii la biologie, chimie si fizica.deci.......eu zic mate info intensiv engleza. funda?