| AlexandraBianca03 a întrebat:

Vă rog frumos să mă ajutați cu un sfat. Am 25 de ani și încă nu știu ce să fac cu viața mea. Sunt o ratată,nu am mers la facultate iar de muncă chiar nu îmi găsesc. Nu știu ce să mai fac,sunt disperată. Părinții mei sunt divorțați,prieteni nu am deloc, relație nu am și nici un loc de muncă și chiar nu cred că mai are vreun rost să trăiesc. M am gândit să fac o școală postliceală sanitară și să devin asistenta medicala chiar dacă urăsc din toată inima meseria asta dar nu am de ales, altceva nu găsesc și nu am bani să mă duc în Cluj la facultate (eu stau pe lângă Cluj) Credeți că merita sa fac școala asta? Dacă as lucra într-o farmacie oare as câștiga bine? După cum v am spus eu am probleme cu banii și chiar dacă nu îmi place domeniul acesta tot vreau sa fac școala asta ca să câștig un pic mai bine în viitor. Dacă nu asistenta medicala, măcar asistent de farmacie ar fi bine sa fiu. Îmi puteți spune cam cât câștiga și ce face un asistent medical de farmacie? Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, mai bine da bac-ul, promoveazal si mergi la o faculta daca vrei un salar mai ok.ca asistenta medicala nu cred ca castigi la fel de bine sau de farmicie fiindca lucrezi ca asistenta.si nu, nu esti ratata cu totii avem momente bune si momente mai putin bune important este sa treci peste, esti inca tanara trebuie sa ai un vis, un tel pe care sa il urmezi si sa il faci realizabil.si eu ma confrunt cu aceeadi situatie dar nu ma dau batut viata este frumoasa incearca sa o traiesti si sa fii mai open mind asa o sa si cunosti persoane noi.totusi nu este o idee rea sau gresita jobu- al ales de catre tine este chiar decent.si in legatura cu banii poti lucra si sa sa-ti strangi niste banuti si te poti duce si la faculta in paralel. toate cele bune si fii mai optimista, nu renunta asa usor in a ti continua ti studiile.

| AlexandraBianca03 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos pentru sfaturi! Am luat bac-ul, dar și nefericire nu am bani de facultate, iar o postliceală este mult mai ieftina. Dacă mi-aș găsi un job și as munci ar însemna să mai pierd înca un an și sa încep facultatea la 26 de ani și e cam greu sa strâng asa mulți pentru 3 ani de facultate. E cam complicat, deci cred ca voi merge la postliceală. Mulțumesc frumos!

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti spune ca la 25 de ani esti ratata, esti inca foarte tanara si ai viata in fata. NU pot sa cred ca nu iti gasesti un job in Cluj, eu stiu ca exista firme de curatenie care ofera angajatilor lor si transport din comune aflate uneori la distanta chiar mare. De asemenea, unele supermarketuri ofera angajatilor transport, tocmai pentru a incuraja persoanele care nu locuiesc in oras sa isi gaseasca de munca in oras.
Cat despre postliceala sanitara, fii atenta ca specializarea asistent de farmacie este diferita de cea de asistent medical. Adica daca faci specializarea asistent medical nu vei putea lucra ca asistent de farmacie, trebuie sa faci scoala dedicata acestora. Daca urasti domeniul nu cred ca e o solutie. Un asistent emdical munceste mulst si castiga destul de putin, are multe responsabilitati si cred ca daca nu iti place meseria clachezi repede. Meseria de asistent de farmacie este un pic altfel, e mai putin stresanta si mult mai curata. Si poate fi platita mai bine, daca esti bun

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in legatura cu cat castiga un asistent medical raspinsul este intre 1200 si 1600 lei.de aceea e mai ok sa mergi la faculta atunci ai castiga mai mult daca te ai ingaja in acelasi domeniu succes.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Fa-te draga strungar, sau sudor. Aaaaa, nu ne place munca si efortul mental. Suntem comozi si lejeri la mansarda, dar ne vaitam de cat de rau o ducem cu banii. Karma, ce sa-i faci...
Eu cred ca n-ai fost pusa la punct atunci cand trebuia, atata tot.
Apropos, vezi ca "asistenta" nu figureaza in nomenclatorul meseriilor.

| AlexandraBianca03 explică (pentru KronstadtResurrection):

E foarte ușor să vorbești fără să știi. Chiar nu înțeleg rostul comentariului tău, draga mea. Ești cam răutăcioasa fără motiv. Dacă tot nu ai nimic bun de zis, mai bine nu mai zice nimic.