| Lollo29 a întrebat:

Va rog frumos sa nu ma jigniti sau sa radeti sau alte chestii de genul!

Am 11 ani si as vrea sa am banii mei! Am auzit cuvantul "Job part-time" Sunt pe clasa a Va-A am fost data la scoala la 7 ani si as dori un raspuns cum sa-mi fac propii mei bani singura? Va rog mai ales cei care locuiesc in MIOVENI pentru ca eu acolo locuiesc si as dori cum s-ar spune "UN Job Part-Time" Va rog din suflet!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Salut. Sincer, imi place ca afisezi de la o varsta asa de frageda o vizibila maturitate. E frumos. E si rar. Din pacate, raspunsurile noastre nu cred ca te vor multumi. Insa va trebui sa realizezi ca vorbim in cunostiinta de cauza. In primul rand, sub 16 ani nu te poti angaja legal nicaieri. In al 2lea rand, fara studii e iar aproape imposibil. Am prieteni care au lucrat de la varste fragede, munci necalificate si grele insa si acum regreta amarnic ca si-au irosit copilaria. Esti la o varsta foarte frageda. Bucura-te de copilarie. Studiaza. Acum torni fundatia cunostintelor tale, acum trebuie sa inveti cel mai mult si cel mai bine. Dezvolta-te intelectual, e extrem de important si iti spun asta pentru ca realizez ca esti in stare sa intelegi acest lucru si sa ma asculti. Gandeste-te ca peste 10 ani vei fi la finalul facultatii si atunci va trebui sa fii in stare sa iti gasesti un job frumos si bine platit. Esti clasa a 5a. Ce poti acum sa faci eventual e sa meditezi si sa iti ajuti cu temele de exemplu colegii. Ai putea sa aduni ceva banuti. Poti de asemenea sa iti ajuti parintii pentru ceva banuti. Poti de asemenea sa economisesti tot ce primesti, de exemplu acum se apropie sarbatoriile, economiseste ce primesti. Si incearca sa citesti si sa inveti cat mai mult. Mult succes iti doresc!

6 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Nu te poate angaja nimeni la virsta asta, nu este permis de lege.
E bine ca vrei sa cistigi niste bani si ai putea sa te orientezi catre chestii potrivite virstei tale: mai scuturi un covor pentru vecini, faci cumparaturi usoare batrinilor, ajuti pe cineva la teme happy; totul pentru un mic tarif pe care il stabilesti si il anunti de dinainte.
Dar nu neglija nici scoala!

Răspuns utilizator avertizat
| byeddy a răspuns:

Uite,cand aveam 11 ani ma gandeam sa ma distrez cu alti copii, sa fac lucruri frumoase de care sa-mi aduc aminte mai tarziu cu drag.Am avut prieteni care munceau de la 11, 12-13 ani si acum spun ca si-au distrus copilaria.Investeste in tine acum,citeste carti, casta te va ajuta enorm mai tarziu, fa sport, dezvolta-te armonios, lasa munca pe mai tarziu.

| yubyta123 a răspuns:

Esti mica si nimeni nu o sa te angajeze pentru ca nu au voie patronii sa angajeze minori, eu zic sa mai astepti pana termini liceul si pe urma sa incerci, nu fac misto, du-te si intreaba si tu pe unde vezi afise puse sau cauta pe net jobu-ri in mioveni part-time si vezi ce iti arata

| TocilaCristian a răspuns:

Foarte frumos, imi place cum gandesti dai semne de maturitate insa nu poti sa faci bani la varsta aceasta mai ales ca ai si scoala pe cap, asa e in ziua de azi mai intai termini scoala apoi te duci la munca, nu ai carte nu ai parte dupa ce vei termina scoala iti vei gasi de lucru pana atunci te vor ajuta parintii.

| Diidaa a răspuns:

Eu ca sa castig bani o ajut pe mama mea si ea imi da zece lei la fiecare munca pe care o fac.Incearca si tu sa faci curat prin casa, gradina si peste tot si poate vei castiga si tu bani. Incearca!