| Cαтєα21 a întrebat:

Va rog mai multe informatii despre notar... unde se invata? ce obiecte stau la baza? cam ce medie trebuie sa ai ca sa intri? etc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o facultate de drept, cu diploma de licenta, sa reusesti la examenul de admitere ca stagiar, sa faci un stagiu de 2 ani pe langa un notar public, sa reusesti la examenul de definitivat si sa fii numit de Ministrul Justitiei. Succes si numai bine!

| raluk27 a răspuns:

Se invata la Facultatea de Drept, pe care ar fi de preferat sa o termini. La baza sta dreptul civil. Apoi trebuie sa gasesti un notar dispus sa te ia stagiar. Dai examen de admitere in profesie. Nota minima este 7. Depinde de numarul si pregatirea celorlalti candidati. Poti pica si cu 9. Apoi faci 2 ani stagiul, timp in care inveti tot ce inseamna practica. La sfarsitul celor 2 ani, sustii examenul de definitivat. Acesta consta in 2 probe: una teoretica si una practica. Si in acest caz, media minima pentru a obtine numirea de notar este 7. Aici nu mai esti conditionat de numarul de candidati. Locurile pe Camera se stabilesc in functie de numarul stagiarilor (3 stagiari, 3 posturi). Insa daca vrei sa prinzi un post mai bun (adica un oras si nu o comuna), e de preferat sa ai nota mare.

| temugin a răspuns:

Trebuie sa faci facultatea de drept! intereseaza-te pe site-ul universitatii din Bucuresti!