| Gabriela_Gabi_1999 a întrebat:

Va rog sa imi spuneți si mie ce este chimia informatica.
Momentan studiez chimie medicala, unde fac 3 ore de informatica pe sapt oblicatoriu + 2. Este cam acrlasi lucru sau este cumva o specializare de licenta undeva in tara la chimie informatica pentru ca eu nu am auzit :/
Va rog frumos, ajutati-ma cu o idee. Multumesc

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Nu cred ca exista la noi asa ceva. Informatica e una, chimia e alta. Dacă tu ești la chimie și nu știi de ramura asta, slabe șanse sa exist asa o specializare amănunțită. Informatica e una sa lucrezi la PC în diverse programe, dar "Chimia computațională este o ramură a chimiei în care sunt folosite simulările pe computer (computația) pentru rezolvarea problemelor existente în chimie. Se folosește de metodele chimiei teoretice, care sunt incorporate în programe informatice eficiente, care ajută la determinarea structurilor și proprietăților compușilor chimici." (Wikipedia) asta pare cu totul altceva. Dar dacă termini chimia te poți interesa la programele de master, poate la București sau Cluj au ceva asemănător. Mult succes!